DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2019 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

18 marca

18 marca
Rozstrzelanie kapłanów przez oddział komunardów

1229 - w trakcie wyprawy do Ziemi Świętej cesarz Fryderyk II koronował się na króla Jerozolimy. W 1228 roku, cesarz pod groźbą klątwy papieskiej (podjęcie zbrojnej wyprawy do Ziemi Świętej ślubował podczas koronacji), podjął odwlekaną dotąd krucjatę do Syrii. Na podstawie układu z sułtanem Egiptu Kemilem odzyskał część dawnego Królestwa Jerozolimskiego, z samą stolicą oraz Betlejem i Nazaret. W zamian za to zobowiązał się przekazać sułtanowi północną Syrię. Układ ten nie zadowolił chrześcijan.


1241 - rycerstwo polskie ziem krakowskiej i sandomierskiej poniosło klęskę w bitwie z Tatarami stoczonej pod Chmielnikiem, podczas I najazdu mongolskiego. Po bitwie zwycięzcy Tatarzy zajęli Kraków i ruszyli na Śląsk, gdzie pod Legnicą zastąpił im drogę Henryk Pobożny.


1314 - w Paryżu po zmanipulowanym na polecenie króla Francji Filipa IV Pięknego procesie na stosie spłonęli przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay.


1584 - zmarł Iwan IV Groźny z dynastii Rurykowiczów (ur. 1530). Był pierwszym władcą Rosji, który koronował się na cara 16 stycznia 1547 r. Słynął z okrucieństwa. Z jego polecenia stracono tysiące ludzi, dziesiątki tysięcy padły ofiarą rozpętanego przez niego terroru.


1863 - zwycięstwo powstańców styczniowych w bitwie pod Grochowiskami (niedaleko Pińczowa). Trzytysięczny korpus gen. Langiewicza został zmuszony do stoczenia bitwy z liczniejszym wrogiem. W krwawej walce Polacy zwyciężyli. W zmaganiach brał udział Adam Chmielowski, przyszły brat Albert.


1871 – proklamowano Komunę Paryską. Jej władze przystąpiły do budowy nowego państwa. Przy okazji niszczono relikty starego świata, rujnując m.in. królewski pałac Tuilleries oraz część Luwru. Zamykane i profanowane były kościoły, mordowani księża z abp. Paryża Jerzym Darboy na czele. Ze szkół usunięto katechezę. Koniec ekscesom położyły siły zbrojne powstającej III Republiki. Komuna została ostatecznie stłumiona 28 maja 1871 r.


1918 – zmarł wybitny polski historyk Tadeusz Korzon, czołowy przedstawiciel warszawskiej szkoły historycznej (ur. 1839). W młodości za działalność patriotyczną został skazany na karę śmierci, zamienioną później na zesłanie. Zajmował się przede wszystkim badaniami nad historią Polski w 2. poł. XVIII w. Do najważniejszych jego dzieł należą Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta, 1764—94, badania historyczne ze stanowiska ekonomicznego i administracyjnego (tom 1-4, 1882-1886), Dzieje wojen i wojskowości w Polsce (tom 1-3, 1912).Wytyczył nowe drogi dla badań historycznych: jako pierwszy na szerszą skalę zaczął uwzględniać w swych pracach historycznych warunki administracyjne, ekonomiczne, finansowe, ludnościowe, w jakich naród się w danej epoce znajdował.


DATA: 2019-03-18 05:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.