DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

18 maja

18 maja
O. Jacek Woroniecki OP

1190 – podczas III wyprawy krzyżowej armia krzyżowców pod dowództwem cesarza Fryderyka I Barbarossy pokonała wojska Turków seldżuckich w bitwie pod Ikonium. W wyniku zwycięstwa miasto zostało zajęte przez chrześcijan.

1792 - ambasador Rosji Jakow Bułhakow poinformował w Warszawie o wkroczeniu w granice Rzeczypospolitej armii carycy Katarzyny II. Rozpoczęła się wojna w obronie Konstytucji 3 maja. Tuż przed przyjęciem Bułhakowa król Stanisław August Poniatowski na doraźnie zwołanej radzie wojennej powierzył dowodzenie w polu armią koronną swemu bratankowi księciu Józefowi Poniatowskiemu. Dowódcą wojsk broniących Litwy został mianowany książę Ludwik Wirtemberski.


1910 – zmarła Eliza Orzeszkowa, polska pisarka epoki pozytywizmu (ur. 1841), autorka m.in. powieści Nad Niemnem.


1944 - patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela zajął klasztor na Monte Cassino. W walkach o zdobycie linii Gustawa" i Hitlera" II Korpus stracił 924 poległych, 2930 rannych i 345 zaginionych.


1949 – zmarł o. Jacek Adam Woroniecki, polski dominikanin, teolog, filozof i etyk. Współtwórca, wykładowca i rektor KUL. Autor wielu książek. Na pierwszy plan twórczości o. Jacka wysuwa się etyka i pedagogika. Syntetyczny wykład etyki przedstawiony został w dwutomowym dziele pt. Katolicka etyka wychowawcza. W celu obudzenia powołań kapłańskich napisał traktat Królewskie kapłaństwo, Studium o powołaniu i wychowaniu kapłana katolickiego. Do większych prac o. Woronieckiego z zakresu ascetyki należą: Pełnia modlitwy, Tajemnica miłosierdzia Bożego oraz Macierzyńskie Serce Maryi.


1986 - papież Jan Paweł II ogłosił encyklikę Dominum et Vivificantem, O Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata.


DATA: 2020-05-18 05:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.