DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

18 listopada

18 listopada
Oblężenie Jasnej Góry w 1655 roku

326 – w Rzymie papież Sylwester I dokonał konsekracji pierwszej Bazyliki św. Piotra. 1300 lat później, tj. w 1626 roku, Ojciec Święty Urban VIII konsekrował nową Bazylikę św. Piotra, wzniesioną w miejscu wyburzonej poprzedniej.


1302 – papież Bonifacy VIII wydał bullę Unam Sanctam, która głosiła wyższość Kościoła nad państwem. Według bulli, Bóg oddał Kościołowi dwa miecze, jeden duchowy, a drugi świecki – pierwszy na wyłączny użytek Kościoła, drugi natomiast dla władzy świeckiej, dla posługi zgodnej z wolą Kościoła. Ogłoszenie Unam Sanctam było związane ze sporem, jaki wybuchł między papieżem a królem Francji Filipem IV Pięknym.

1655 – wojska szwedzkie przystąpiły do oblężenia klasztoru na Jasnej Górze. W południe pod mury klasztoru podszedł korpus gen. Burcharda Müllera, a wraz z nim polski oddział pułkownika Wacława Sadowskiego. Łącznie oddział liczył 2250 żołnierzy (w tym 800 jazdy polskiej) i 8 lekkich dział. Zakonnicy odmówili wpuszczenia Szwedów na Jasną Górę, co oznaczało początek oblężenia, które trwało do nocy z 26 na 27 grudnia 1655 roku. Załoga twierdzy jasnogórskiej liczyła ok. 300 ludzi oraz kilkanaście dział.


1893 – papież Leon XIII ogłosił encyklikę Providentissimus Deus. Przypomniał w niej naukę Kościoła katolickiego, wedle której w Piśmie św. Starego i Nowego Testamentu oraz w Tradycji niepisanej jest zawarty depozyt Objawienia, danego ludziom przez Boga dla ich zbawienia. Papież nakłaniał do rozwoju nauk biblijnych w seminariach i uniwersytetach.


1926 – papież Pius XI podpisał encyklikę Iniquis Afflictisque, O prześladowaniu katolików w Meksyku.

1965 - biskupi polscy przebywający w Rzymie na obradach soboru watykańskiego II z okazji zbliżającego się Millenium Chrztu Polski wystosowali 56 listów do episkopatów różnych krajów. Szczególnego znaczenia nabrał list skierowany do biskupów niemieckich. Zawarte w nim słowa: „udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie” posłużyły Władysławowi Gomułce i władzom komunistycznym za pretekst do rozpętania nagonki na Kościół.

 

 


DATA: 2020-11-13 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.