DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

18 czerwca

18 czerwca
Po bitwie pod Zieleńcami (fragm.), Mal. Wojciech Kossak

741 – zmarł cesarz bizantyjski Leon III Izaur. Pochodził z niższych warstw społecznych. Zaciągnięcie się w szeregi wojsk Justyniana II otwarło przed nim drogę do awansu społecznego. Obwołany przez armię cesarzem, pokonał poprzednika na tronie, Teodozjusza, i 25 marca 717 przyjął koronę cesarską. Jego rządy przyniosły cesarstwu stabilizację. Dokonał nowej kodyfikacji prawa, modyfikując je w duchu chrześcijańskim. W 726 r. Leon III wystąpił przeciwko kultowi ikon, rozpoczynając okres tzw. ikonoklazmu. Skutkiem tego było nie tylko zniszczenie wielu dzieł sztuki sakralnej, ale także zerwanie w 730 r. stosunków z Rzymen.


1792 – w bitwie pod Zieleńcami wojsko polskie dowodzone przez gen. Józefa Poniatowskiego pokonało siły rosyjskie gen. Herkulesa Morkowa. Podczas operacji opóźniania marszu armii rosyjskiej w głąb Polski, gen. Poniatowskiemu udało się uzyskać przewagę miejscową i uderzyć na nieprzyjaciela. Liczący ok. 11 tys. korpus rosyjski został zmuszony do wycofania się przez 15,5 tys. żołnierzy polskich. Król Stanisław August Poniatowski w celu uhonorowania zasłużonych w bitwie żołnierzy ustanowił Order Virtuti Militari.

1793 - powstańcy wandejscy zdobyli jedno z największych miast zachodniej Francji – Angers. Przed Królewską i Katolicką Armią otwarła się możliwość zaatakowania Paryża. Nie skorzystano z tej szansy i zamiast na Paryż powstańcy ruszyli na Nantes. Pozwoliło to rewolucjonistom przejąć inicjatywę.


1815 – Niedaleko miasteczka Waterloo (Belgia) doszło do bitwy między armią Napoleona Bonaparte, po jego ucieczce z Elby, a wojskami angielskimi dowodzonymi przez gen. Wellingtona. Losy bitwy ważyły się przez kilka godzin. Gdy Francuzi zaczęli zyskiwać coraz większa przewagę, na pole bitwy nadciągnęła armia pruska gen. Blüchera, przechylając szalę zwycięstwa na stronę koalicji antynapoleońskiej. Bitwa de facto zakończyła karierę polityczną cesarza Francuzów.

 


DATA: 2018-06-18 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.