DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

172 ekonomistów apeluje do Angeli Merkel, by się wycofała...

172 ekonomistów apeluje do Angeli Merkel, by się wycofała...
fot.REUTERS/Thomas Peter/forum

Niemieccy ekonomiści chcą skłonić Angelę Merkel, aby zrezygnowała z planu ratunkowego dla zadłużonych państw strefy euro. W ich opinii podejmowane przez nią działania, mogą doprowadzić do ruiny niemiecki budżet. Wystosowali więc apel do rządu Angeli Merkel oraz do obywateli, których wezwali do wywierania presji na rządzących polityków, aby ci wycofali się ze swoich zobowiązań.

 

Pomysłodawcą apelu, pod którym podpisało się 172 niemieckich ekonomistów, jest prof. Hans-Werner Sinn szef monachijskiego instytutu gospodarczego Ifo. Jego zdaniem prowadzona przez rząd akcja ratunkowa najbardziej zadłużonych państw jest szkodliwa dla Niemiec - dla obywateli, państwa i gospodarki. Takie też tezy zostały zawarte w apelu. Naukowcy krytykują w nim sposób, w jaki próbuje się ratować strefę euro, zwłaszcza stosowanie zasady kolektywnej odpowiedzialności za długi europejskich banków.

 

Zdaniem Sinna kolejne ustępstwa wobec gigantycznie zadłużonych państw powodują, że ich żądania tylko rosną. To może pociągnąć na dno pozostałe państwa, które radzą sobie lepiej. Uważa on, że takie kraje powinny same poradzić sobie ze swoimi długami. Grecy powinni powrócić do drachmy, a hiszpańskie banki nie powinny korzystać z pieniędzy funduszu, bo nie mają do tego moralnego prawa.

 

Cornelius Ochmann z Fundacji Bertelsmanna, w rozmowie z Rzeczpospolitą, odnosząc się do wypowiedzi ekonomisty, stwierdził, że z punktu widzenia ekonomii nie ma powodu, aby polemizować ze stawianymi przez Sinna tezami. Niestety, jego zdaniem, nie uwzględniają one konsekwencji politycznych, czyli zagrożenia dla jedności Europy. Ten apel jeszcze utrudni, i tak już nie najłatwiejszą sytuację Angeli Merkel. Ona sama odpiera jednak zarzuty o uwspólnotowieniu długów europejskich banków. Twierdzi, że na szczycie nie zapadły żadne decyzje, które wprowadzałyby jakieś nowe zmiany.

 

Zdaniem Dirka Meyera, ekonomisty z Uniwersytetu w Hamburgu, z tych rozwiązań należy się wycofać póki nie jest za późno. Według jego wyliczeń, koszty uruchomienia EMS dla niemieckiego budżetu mogą sięgnąć 303 mld euro. Biorąc pod uwagę, że pięć państw mających największe problemy finansowe, nie przekażą do EMS żadnych pieniędzy, nie napawa optymizmem. Według profesora Sinna w tym momencie niemieckie zobowiązania sięgają już 643 mld euro, to dwa razy więcej niż wynosi roczny budżet.

 

Podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech na początku lat 90-tych. Pisze o tym Bruno Bandulet w wydanej również w Polsce książce „Ostatnie lata euro”. Powstał wówczas Związek Wolnych Obywateli, który sprzeciwiał się przystąpieniu Niemiec do unii walutowej i obstawał za zachowaniem marki oraz opowiadał się za zorganizowaną jako związek państw Europą Ojczyzn. Ruch ten również miał wsparcie wśród wielu ekonomistów, którzy włączali się w jego akcje i wystosowywali do polityków apele o to, aby się opamiętali. Wówczas głos obywateli został zignorowany. Dziś Niemcy ponoszą ogromną odpowiedzialność moralną i przede wszystkim  finansową za narastający problem zadłużenia w państwach strefy euro. Z czasem rządowi niemieckiemu coraz trudniej będzie wycofać się z obranej drogi. Oznaczałoby to przyznanie się do porażki całej koncepcji unii walutowej. Wygląda na to, że prędzej rząd Niemiec doprowadzi do sytuacji, w której sam będzie potrzebował pomocy finansowej.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.rp.pl


DATA: 2012-07-09 11:39
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.