DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

17 stycznia

17 stycznia
Masakra unitów w Drelowie

1649 – w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Maciej Łubieński koronował na króla Polski Jana II Kazimierza Wazę (1609-1672). Nowy monarcha był synem króla Zygmunta III Wazy i bratem Władysława IV. Panowanie Jana Kazimierza było okresem nieustannych walk. W latach 1649-1651 trwała wojna z Kozakami, 1654-1656 z Moskwą i Kozakami, 1656-1660 ze Szwecją. W latach 1660-1661 z nową siłą rozgorzał konflikt z Moskwą. Na skutek wojen Rzeczpospolita utraciła znaczne terytoria na rzecz Rosji i Szwecji oraz zrezygnowała z lenna pruskiego. Sytuację państwa pogarszały konflikty wewnętrzne. Brzemienny w skutki był zwłaszcza antagonizm z magnaterią, który zakończył się wojną domową (rokosz Lubomirskiego). Po śmierci żony, królowej Marii Ludwiki, Jan Kazimierz zrzekł się korony i wyjechał do Francji, gdzie zmarł.

1734 - na Wawelu odbyła sie koronacja Augusta III Wettyna na króla Polski. Dokonał jej biskup krakowski Jan Aleksander Lipski. Jak się później okazało, była to ostatnia uroczystość koronacyjna w Krakowie. August III Sas oceniany jest przez historyków jako władca mierny. Przebywał przeważnie w Dreźnie. Rzecząpospolitą w jego imieniu rządził minister Henryk Brühl. Okres panowania Augusta III (1733-1763) to czas anarchizacji życia publicznego w Polsce i upadku znaczenia międzynarodowego państwa.

1874
– w Drelowie, parafii unickiej na Podlasiu, wojsko rosyjskie zastrzeliło 13, a ciężko raniło około 200 unitów. Drelów, był parafią unicką od 1661 roku, toteż gdy Rosjanie postanowili przekazać tamtejszą cerkiew prawosławnym, wierni stawili opór. Proboszcz parafii ks. Jan Welinowicz został wywieziony do więzienia w Chełmie. Wyznaczonemu przez Rosjan prawosławnemu popowi parafianie odebrali klucze od świątyni. Rano 17 stycznia 1874 roku przybyło do Drelowa stu kozaków i trzy roty piechoty oraz naczelnik powiatu major Kotow, który zażądał wydania kluczy cerkiewnych. Drelowianie odmówili. Najpierw na unitów wysłano kozaków, którzy skatowali ich, a potem weszła do akcji piechota oddając do obrońców wiary kilka salw z broni palnej. Śmierć sąsiadów nie przestraszyła pozostałych przy życiu. Przez całą noc trwali u wejścia do cerkwi. Na drugi dzień ponownie na unitów wysłano wojsko. Tym razem rozdano żołnierzom rózgi. Kobiety i dzieci otrzymywały od 25 do 100 razów, mężczyźni od 100 do 200 uderzeń. Na koniec młodszych mężczyzn zabrano do więzienia, reszta została rozpędzona do domów. Rannych odwieziono do chat na furmankach. Świątynia przeszła w ręce prawosławnych.

1945 - wojska 1 Frontu Białoruskiego wkroczyły do zamienionej przez Niemców w gruzowisko Warszawy. Ponad milionowe przed wojną miasto, w tym czasie liczyło ok. 160 tys. osób, skupionych na Pradze.


DATA: 2019-01-17 04:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20540"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.