DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

17 października

17 października
Fryderyk Chopin

1676 – w Żurawnie podpisano polsko-turecki traktat pokojowy, dzięki któremu Polska odzyskała część ziem utraconych w 1672 roku na mocy traktatu w Buczaczu. Turcja zrezygnowała także z pobierania upokarzającego Rzeczpospolitą haraczu. Korzystna rewizja poprzednich uzgodnień była możliwa dzięki zwycięstwom Jana Sobieskiego pod Chocimiem i Żurawnem.


1849 – zmarł Fryderyk Chopin, najwybitniejszy polski kompozytor i pianista (ur. 1810). Był synem polskiej szlachcianki i pochodzącego z Lotaryngii nauczyciela języka francuskiego. Młody Fryderyk uczył się muzyki w Warszawie u Wojciecha Żywnego, a potem Józefa Elsnera. W 1830 roku wyjechał z Polski. Po klęsce powstania listopadowego postanowił nie wracać do kraju. Resztę życia spędził na emigracji, głównie we Francji, gdzie koncertował, komponował i zadawał szyku w salonach. Pod koniec życia zmagał się ze śmiertelną chorobą. Zmarł w Paryżu. Długo nie liczący się z nakazami wiary kompozytor tuż przed śmiercią nawrócił się, przyjął wiatyk oraz ostatnie namaszczenie.


1863 – Romuald Traugutt, dymisjonowany oficer armii carskiej, został dyktatorem powstania styczniowego. W odróżnieniu od poprzedników, którzy stali na czele własnych oddziałów, nowy przywódca kierował powstaniem z zakonspirowanej kwatery w Warszawie. Podjął próbę zreorganizowania sił powstańczych i przekształcenia luźnych partii w regularną armię. Dzięki tym zabiegom gasnący ogień powstania rozgorzał z nową siłą. Niestety, w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 roku rosyjska policja aresztowała go. Po śledztwie i procesie 5 sierpnia 1864 roku zawisł na szubienicy wraz z czteroma innymi członkami Rządu Narodowego.

1926 – papież Pius XI dokonał beatyfikacji 191 męczenników zamordowanych we wrześniu 1792 roku w Paryżu podczas tzw. masakr wrześniowych. Wśród wyniesionych wówczas na ołtarze ofiar rewolucji francuskiej było trzech biskupów, księża diecezjalni i zakonni, diakoni, kleryk, brat zakonny i wierni świeccy.


1982 – zmarł prof. Stanisław Rospond, polonista i językoznawca (ur. 1906). Pracę naukową rozpoczął przed II wojną światową na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po wojnie wziął udział w tworzeniu Uniwersytetu Wrocławskiego, z którym był związany do końca życia. Położył wielkie zasługi w przywracaniu polskości na terenach Polski zachodniej. Zapisał się także pozytywnie w dziejach Uniwersytetu Opolskiego, organizując i kierując przez pewien czas Katedrą Języka Polskiego w zalążku tej wszechnicy, jaką była Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu. Profesor Rospond najwięcej uwagi poświęcił trzem obszarom badań: historii języka, onomastyce oraz problematyce śląskoznawczej.


DATA: 2020-10-12 10:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.