DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

17 maja

17 maja
Ojciec Święty Pius VII podpisuje konkordat z Francją w 1801 r.

1700 - zmarł ks. Adam Kochański herbu Lubicz, polski jezuita, matematyk, fizyk oraz filozof (ur. 1631). Wykładał w Moguncji, Florencji, Pradze i Ołomuńcu. W roku 1678 na zaproszenie króla Jana III Sobieskiego przybył do Warszawy, by uczyć królewiczów. W 1678 objął stanowisko kapelana, nadwornego matematyka, zegarmistrza i bibliotekarza królewskiego. Pozostawił po sobie wiele prac naukowych, głównie z dziedziny matematyki i mechaniki, ale także z fizyki, astronomii i filozofii.


1809 – w Wiedniu Napoleon podpisał dekret wcielający Państwo Kościelne do Cesarstwa Francuskiego. Papież Pius VII odpowiedział bullą zawierającą ekskomunikę na grabieżców patrymonium św. Piotra". W odwecie został aresztowany i przewieziony najpierw do Grenoble, a potem do Sawony i Fontainebleau. 


1967 - zmarł Marian Seyda, polski polityk, publicysta oraz wydawca. Od 1899 roku działał w Lidze Narodowej. W latach 1906-1939 (z przerwami) redaktor Kuriera Poznańskiego. W 1917 roku został członkiem Komitetu Narodowego Polskiego. W latach 1919-1928 pełnił funkcję prezesa Rady Naczelnej Związku Ludowo-Narodowego, a potem (do 1935) przewodniczącego Stronnictwa Narodowego. Na początku lat 20. dwukrotnie wszedł w skład rządu. W latach 1919-1928 był posłem na Sejm, następnie zasiadł w Senacie (do 1935). W czasie II wojny światowej członek Rządu RP na emigracji. Ustąpił w lipcu 1941 roku na znak protestu przeciwko układowi Sikorski-Majski.

.


DATA: 2020-05-18 09:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.