DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

17 lutego

17 lutego
Bitwa o Miechów

1600 – były dominikanin, filozof, okultysta, heretyk i bluźnierca Giordano Bruno spłonął w Rzymie na stosie. Podstawą prawną egzekucji był wyrok wydany przez Trybunał Inkwizycji. Wezwany przez sąd do wyparcia się herezji Bruno odmówił.

1673
– zmarł Molier, właściwie Jean Baptiste Poquelin, francuski komediopisarz (ur. 1622). Jako syn tapicera królewskiego zdobył staranne wykształcenie w jezuickim kolegium w Clermont. Założył trupę teatralną, z którą podróżował po Francji. Posługiwał się pseudonimem artystycznym Molier.W 1658 roku wrócił do Paryża. Dzięki talentowi zyskał poparcie króla Ludwika XIV. Napisał ponad 30 komedii. Do najlepszych należą: „Szkoła żon" (1662), „Mizantrop" (1666), „Skąpiec" (1668). „Mieszczanin szlachcicem" (1670) i „Chory z urojenia" (1673). Molier uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza Francji.


1834 – we Lwowie odbyła się prapremiera „Zemsty” Aleksandra Fredry. Od tej pory utwór cieszy się niesłabnącym powodzeniem u widzów. Decydują o tym przede wszystkim wysokie wartości artystyczne komedii. „Zemsta” uważana jest za arcydzieło polskiego komediopisarstwa.


1863 – rozegrały się dwie ważne bitwy powstania styczniowego pod Miechowem i Staszowem. Podczas pierwszej szturmujące miasto oddziały powstańcze pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego uległy panice i poniosły porażkę. Druga zakończyła się polskim sukcesem, Rosjanom nie udało się odbić zajętego przez Langiewicza Staszowa.


DATA: 2020-02-17 06:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.