DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

17 lipca

17 lipca

1790 – zmarł Adam Smith, wybitny szkocki ekonomista i myśliciel (ur. 1723). Wykładał logikę oraz filozofię moralną na Uniwersytecie w Glasgow. Uznawany jest za twórcę liberalizmu gospodarczego oraz ojca ekonomii klasycznej. Jego książka Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, przyczyniła się do powstania nowej gałęzi nauki - ekonomii politycznej.


1794 – w Paryżu zgilotynowano 16 karmelitanek z klasztoru w Compiègne. 14 września 1792 r. na polecenie władz opuściły one klasztor i założyły świeckie stroje. Podzieliły się na 4 grupy i zamieszkały w niezbyt odległych od siebie domach. Przez następne 2 lata żyły w nich, przestrzegając reguły zakonnej. W czerwcu 1794 r. zostały oskarżone o życie we wspólnocie zakonnej i na tej podstawie aresztowane. 12 lipca przewieziono je do więzienia Conciergerie w Paryżu, a 5 dni później skazano na śmierć i zgilotynowano. W drodze na szafot śpiewały: Salve Regina.


1918 - car Mikołaj II Romanow i jego rodzina zostali zamordowani w Jekaterynburgu przez oddział Czeka.


1944 - we wsi Bogusze na wileńszczyźnie NKWD rozbroiło i aresztowało dowódców Armii Krajowej okręgu wileńskiego i nowogródzkiego. Około godziny 17., na którą dowódca Wileńskiego Okręgu AK ppłk. Aleksander Krzyżanowski „Wilk” zarządził odprawę oficerów przed planowanym spotkaniem z sowieckim dowódcą frontu, wioskę Bogusze otoczyły oddziały NKWD. Sowieci przystąpili do rozbrajania Polaków i brutalnie zapędzali ich do samochodów ciężarowych, które podjeżdżały z otwartymi tylnymi burtami. Kilka godzin wcześniej, około południa, w kwaterze dowódcy III Frontu Białoruskiego gen. Iwana Czerniachowskiego został aresztowany ppłk. „Wilk”. Mjr Maciej Kalenkiewicz ,,Kotwicz”, tak relacjonował dalsze wydarzenia w depeszy do Naczelnego Wodza: Aresztowani oficerowie i dowódcy Wiana i Nowiu [kryptonimy okręgów Wilno i Nowogródek] w więzieniu NKWD w Wilnie. 5 do 7 tysięcy internowanych w Miednikach żołnierzy wywieziono w kierunku Mińska. Ponad 70 oficerów wywieziono samochodami w nieznanym kierunku. Postawa internowanych do końca nieugięta. Na wszelkie agitacje za armię Berlinga odpowiadają gwizdami i zbiorowymi okrzykami: ,,My chcemy Wilka'.

1945 - rozpoczęła się konferencja „Wielkiej Trójki” (szefów rządów ZSRS, Wielkiej Brytanii i USA) w Poczdamie. Trwała do 2 sierpnia 1945. W jej trakcie zapadło postanowienie o przekazanie pod administrację polską terytoriów III Rzeszy, znajdujących się na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. Zwycięskie mocarstwa zobowiązały Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej do przeprowadzenia w Polsce wyborów demokratycznych, co naturalnie ze strony Stalina było tylko grą.


 


DATA: 2017-07-17 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.