DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

17 kwietnia

17 kwietnia

1594 - papież Klemens VIII kanonizował Jacka Odrowąża. Św. Jacek był pierwszym (obok bł. Czesława Odrowąża) Polakiem - członkiem zakonu dominikanów. Habit otrzymał jeszcze z rąk św. Dominika. Gorliwości Świętego zawdzięcza swe powstanie cały szereg klasztorów prowincji polskiej. Podczas wyprawy ewangelizacyjnej na Ruś św. Jacek założył również klasztory w Kijowie oraz Haliczu. Zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257.


1794 – w Warszawie wybuchła insurekcja. Na jej czele stał majster szewski Jan Kiliński. Po 2 dniach walk z silnym garnizonem rosyjskim, dowodzonym przez gen. Osipa Igelströma, Warszawa została oswobodzona. 19 kwietnia insurekcja przyłączyła się do powstania kościuszkowskiego i uznała Kościuszkę za Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej.

1819 – umierający prymas Polski abp Franciszek Skarbek-Malczewski został nakłoniony do podpisania dekretu kasacyjnego likwidującego 14 kolegiat, 30 klasztorów męskich, 14 żeńskich oraz 7 opactw komendatoryjnych. Likwidacji uległy w większości domy dobrze uposażone, posiadające znaczny majątek. Głównym inicjatorem wymierzonego w Kościół kroku był minister Królestwa Kongresowego Stanisław Kostka Potocki. Nie jest jasne czy prymas Skarbek-Malczewski był świadomy co podpisuje.

 

1961 – w Zatoce Świń wylądowały oddziały sformowane z uchodźców kubańskich. Przygotowana przez CIA operacja miała na celu obalenie rządów komunistycznych Fidela Castro. Desant zakończył się klęską. Komuniści spodziewali się inwazji i zdążyli się na nią przygotować. Oddziały emigrantów musiały walczyć z przeważającymi siłami reżimu, a nadzieje na wsparcie lokalnej ludności okazały się mrzonką. 19 kwietnia resztki oddziału ewakuowały się na amerykańskie okręty, a Castro ogłosił zwycięstwo.


2003 – Ojciec Święty bł. Jan Paweł II wydał swą ostatnią encyklikę Ecclesia de Eucharistia, w której poruszył zagadnienie fundamentalnej roli Eucharystii w życiu Kościoła.

 


DATA: 2018-04-17 06:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.