DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

17 czerwca

17 czerwca
gen. Antoni Szylling

362 – cesarz rzymski Julian Apostata wydał edykt zabraniający chrześcijanom nauczania w szkołach. Miało to na celu pozbawienie Kościoła wpływu na kształcenie przyszłych pokoleń.


1356 - Kazimierz Wielki wydał dokument lokujący Lwów na prawie magdeburskim.


1397 – Eryk Pomorski został koronowany na władcę Szwecji, Danii i Norwegii. Jednocześnie przedstawiciele trzech królestw zawarli w Kalmarze akt unii personalnej (tzw. unii kalmarskiej).

1620 – zmarł Mikołaj Zebrzydowski, marszałek wielki koronny, wojewoda lubelski i krakowski (ur. 1553). Staranne wykształcenie oraz głęboką pobożność zawdzięczał latom nauki w kolegium jezuickim w Braniewie. Podczas panowania Stefana Batorego brał udział w wojnie z Gdańskiem oraz w zmaganiach z Rosją. Potem niestety stanął na czele buntu wymierzonego przeciw królowi Zygmuntowi III Wazie (rokosz Zebrzydowskiego). Klęska jaką poniósł w wojnie domowej sprawiła, że odsunął się od polityki. Coraz więcej uwagi poświęcał życiu duchowemu. Ufundował Kalwarię Zebrzydowską.


1696 – zmarł  Jan III Sobieski, król Polski, genialny dowódca wojskowy (ur. 1629). Sztuki wojennej uczył się przede wszystkim na polu bitwy. W 1668 r. otrzymał tytuł hetmana wielkiego koronnego. Świetne zwycięstwo, jakie odniósł w 1673 r. pod Chocimiem, zapewniło mu popularność u szlachty, a w konsekwencji koronę królewską. Przymierze z Austrią zaprowadziło go pod mury Wiednia, gdzie w 1683 r. pokonał w błyskotliwym stylu oblegającą stolicę cesarską armię turecką. Za to zwycięstwo w 1684 r. otrzymał od papieża Innocentego XI tytuł Obrońcy Wiary.

1793 – w Grodnie rozpoczął obrady ostatni Sejm I Rzeczypospolitej. Zawiązano go pod laską konfederacji targowickiej na żądanie mocarstw rozbiorczych. Debaty na rozkaz ambasadora Rosji w Polsce Jakuba Sieversa prowadzono pod lufami rosyjskich armat. Sejm grodzieński zatwierdził postanowienia II rozbioru Polski. Od milczenia, jakie zapanowało wśród posłów, gdy przyszło im rozpatrywać sprawę przyjęcia traktatu z Prusami, sejm przeszedł do historii pod nazwą niemego.

 

1834 – w Paryżu ukazał się pierwodruk Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jego wydawcą był Aleksander Jełowiecki. Na ziemiach polskich utwór, niestety pokaleczony ingerencją carskiej cenzury, mógł się ukazać dopiero w 1858 roku. Wydał go Samuel Henryk Merzbach z Warszawy, jako 3 i 4 tom Pism Adama Mickiewicza..


1925 – podpisano protokół genewski o zakazie używania na wojnie gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych.


1971 – w Kanadzie zmarł gen. dyw. Antoni Szylling, w kampanii wrześniowej dowódca Armii „Kraków”, jeden z najwybitniejszych dowódców polskich II wojny światowej (ur. 1884). Działania jego armii ceniony historyk Wojny Obronnej 1939 r. Marian Porwit określił jako anabasis twardych generałów i twardego wojska.


DATA: 2019-06-17 09:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.