DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

16 września

16 września
Maksymilian Gierymski

1498 – zmarł Tomasz de Torquemada (ur. 1420), hiszpański dominikanin, w latach 1452-1474 przeor klasztoru w Segowii, a od 1483 roku Generalny Inkwizytor Kastylii, Walencji i Aragonii. Doradca i spowiednik Izabeli I Kastylijskiej oraz Ferdynanda II Katolickiego. Torquemada prowadził ascetyczny tryb życia, zachęcał także do tego innych inkwizytorów. Zdecydowanie zwalczał wszelkie nadużycia i korupcję w szeregach podlegających mu urzędników.

1658 – w Hadziaczu wysłannicy Sejmu z kasztelanem wołyńskim Stanisławem Bieniewskim na czele zawarli ugodę z hetmanem Janem Wyhowskim oraz starszyzną kozacką. Przewidywała ona przekształcenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w unię trzech równorzędnych państw: Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Księstwa Ruskiego (utworzonego z województw kijowskiego, bracławskiego i czernihowskiego). Na czele tego ostatniego miał stać hetman kozacki. Umowa została ratyfikowana wprzez Sejm w 1659 roku, jednak ze względu na opór Senatu oraz mas kozackich nie weszła w życie.


1668 – abdykacja króla Polski Jana II Kazimierza Wazy. Niedługo po rezygnacji z tronu eksmonarcha wyjechał do Francji, gdzie objął opactwo Saint-Germain. Zmarł 16 XII 1672 roku w klasztorze św. Marcina w Nevers-sur-Loire.


1874 – zmarł Maksymilian Gierymski, jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku (ur. 1846). Kształcił się w Warszawie i Monachium. Brał udział w powstaniu styczniowym. Głównym tematem jego obrazów był pejzaż. Ważną grupę stanowią płótna o tematyce powstańczej. Zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 28 lat. Namalował m.in. : Pogrzeb w małym miasteczku (1868), Wyjazd na polowanie (1871), Patrol powstańczy (1872), Alarm w obozie powstańczym (1872).

 


DATA: 2020-09-16 07:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.