DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

16 października

16 października
Królowa Jadwiga

1384 – w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Bodzanta koronował Jadwigę Andegaweńską na króla Polski. Urodzona w lutym 1374 roku córka Ludwika Węgierskiego objęła tron jako pełnoprawny władca. Także po koronacji męża, Jagiełły, zachowała wszystkie prerogatywy przynależne monarsze. Mariaż z wielkim księciem litewskim był wielkim projektem politycznym wzmacniającym Polskę wobec zagrożenia ze strony państwa krzyżackiego oraz religijno-kulturowym otwierającym częściowo pogański kraj na działalność misyjną Kościoła.


Na swoim dworze królowa Jadwiga skupiła elitę intelektualną Polski. Fundowała wiele nowych kościołów, wyposażała klasztory, opiekowała się szpitalami. W 1397 roku uzyskała zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii na odnawianej z jej inicjatywy Akademii Krakowskiej. Na ten cel przeznaczyła nawet osobistą biżuterię. Nie uciekała także od polityki. Rok po ślubie królowa poprowadziła wyprawę mającą na celu ponowne przyłączenie do Polski Rusi Halickiej, wcielonej do państwa węgierskiego przez jej ojca. Wykazując się talentem dyplomatycznym, brała czynny udział w trudnych pertraktacjach z Krzyżakami, dotyczących Pomorza Gdańskiego.


22 czerwca 1399 roku urodziła córkę Elżbietę Bonifację, która zmarła 13 lipca 1399 roku. Cztery dni później odeszła z tego świata także Jadwiga (17 lipca 1399 r.). Mimo żywego kultu, jakim zaraz po śmierci otoczona została królowa Jadwiga, dopiero w 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a 8 czerwca 1997 roku świętą.

 

1756 – papież Benedykt XIV podpisał skierowaną do episkopatu Francji encyklikę Ex Omnibus Christiani. Przy jej pomocy Ojciec Święty pragnął złagodzić spory i niepokoje religijne wywołane bullą Klemensa XI Unigenitus z 8 IX 1713, potępiającą 101 jansenistycznych zdań P. Quesnela.


1793 – francuscy rewolucjoniści zamordowali Marię Antoninę (ur. 1755), królową Francji, żonę Ludwika XVI. Po nieudanej próbie ucieczki ze zrewoltowanego Paryża w czerwcu 1791 roku Maria Antonina została osadzona z mężem i dziećmi w wieży Temple. Po ścięciu Ludwika XVI (21 stycznia 1793) trafiła do więzienia Conciergerie. Mimo trudnych warunków życia, cierpiąca na nieuleczalną chorobę królowa z godnością znosiła szykany. Oskarżona o spisek przeciwko Francji stanęła przed sądem. Mimo że zarzuty prokuratorów mijały się z prawdą, została skazana na śmierć. Świadkowie jej ostatnich chwil podkreślali wielki spokój i opanowanie królowej podczas drogi na szafot oraz samej egzekucji.


1939 – w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim Niemcy rozstrzelali 47 polskich księży. Egzekucja ta była tylko jedną z wielu, jakie hitlerowcy urządzili w tym miejscu. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 roku a styczniem 1940 zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza.

1946 – o godz. 1 w nocy rozpoczęła się egzekucja hitlerowskich zbrodniarzy skazanych na karę śmierci przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymbergii. Wśród straconych był m.in. odpowiedzialny za zbrodnie popełnione w Polsce generalny gubernator Hans Frank. Po egzekucji ciała przewieziono na teren byłego niemieckiego obozu śmierci KL Dachau koło Monachium, gdzie spalono je w krematorium.

 

1978 - arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła (1920-2005) został wybrany na Stolicę Piotrową. Przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 27 lat i należał do najdłuższych w historii Kościoła. Po jego śmierci, w trybie przyspieszonym, został przeprowadzony proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku, w święto Miłosierdzia Bożego została ogłoszona beatyfikacja papieża-Polaka.

 


DATA: 2020-10-09 15:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.