DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

16 marca

16 marca
„Chochoły", mal. Stanisław Wyspiański

597 ante Ch. – wojska króla Babilonii Nabuchodonozora II zdobyły Jerozolimę. Część znamienitych mieszkańców Judei deportowano do Babilonii.


1464 - biskup warmiński Paweł Legendorf złożył przysięgę wierności królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Wydarzenie to stanowiło poważny sukces Polski w konflikcie z Krzyżakami. Na mocy traktatu toruńskiego (19 października 1466) Warmia została przyłączona do Polski i objęta protekcją królewską.


1901 – w krakowskim Teatrze Miejskim (dziś Teatr im. J.Słowackiego) miała miejsce premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl okazał się sukcesem, a dzieło weszło do kanonu literatury polskiej.

1935 - Niemcy zerwały ograniczenia traktatu wersalskiego wprowadzając obowiązkową służbę wojskową oraz rozpoczynając realizację zaplanowanych na szeroką skalę zbrojeń. Reichswehra przemianowana została na Wehrmacht.


DATA: 2019-03-14 15:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.