DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

16 lutego

16 lutego
Śmierć Stefana Czarnieckiego, mal. Leopold Loeffler

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz wojny szarpanej (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen. Mimo zasług wojennych dopiero tuż przed śmiercią otrzymał tytuł hetmana polnego koronnego.


1892 – papież Leon XIII ogłosił encyklikę „Au Milieu Des Sollicitudes”, O Kościele i państwie we Francji.

1915 - w Monachium zmarł Alfred Wierusz-Kowalski - polski malarz, przedstawiciel szkoły monachijskiej (ur. 1849). W swej twórczości często podejmował tematykę kresową. Sceny z polowań, napady wilków, obrazy ilustrujące życie polskiej prowincji, jarmarki i sceny batalistyczne cieszyły się wielkim zainteresowaniem niemieckiej klienteli.

1919 - w Trewirze podpisano układ między Ententą a Niemcami. Przedłużał on wygasający właśnie rozejm w Compiègne. Jedno z jego postanowień dotyczyło zakończenia walk polsko - niemieckich w Wielkopolsce.

2014 - zmarł ks. Józef Wójcik, polski kapłan diecezji radomskiej, który w 1972 uwolnił „więzioną” przez komunistów przez 6 lat kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Za swoją działalność duszpasterską (m.in. obronę krzyży w szkole w Ożarowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego, odprawianie Mszy św. i nauczanie religii w Wierzbicy koło Radomia itp.) otrzymał 18 wyroków. 9 razy przebywał w więzieniu.


DATA: 2020-02-14 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.