DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

16 listopada

16 listopada
Herb Wolnego Miasta Krakowa

1611 – przed kościołem św. Anny w Warszawie elektor brandenburski Jan Zygmunt Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi III Wazie. Na podstawie umowy zawartej w 1525 roku między Zygmuntem Starym a Albrechtem Hohenzollernem, pozostające w stosunku lennym do władców Polski Prusy Książęce, mogły być dziedziczone wyłącznie przez męskich potomków tego drugiego. Gdy okazało się, że syn Albrechta przejawia oznaki choroby psychicznej, w jego imieniu państwem rządzili Hohenzollernowie z linii brandenburskiej. Rzeczpospolita nie chciała jednak wyrazić zgody na rzeczywiste przejęcie Prus Książęcych przez nich. Sytuacja zmieniła się, kiedy elektor udzielił Polsce pomocy podczas wojny z Rosją rozpoczętej w 1609 roku. Król Zygmunt III Waza zgodził się wówczas na złożenie mu hołdu lennego przez Jana Zygmunta Hohenzollerna. Oficjalnie został on księciem pruskim dopiero po śmierci chorego psychicznie Albrechta Fryderyka w 1618 roku.


1632 – pod Lützen w Saksonii rozegrała się jedna z największych bitew wojny trzydziestoletniej. Starły się ze sobą wojska szwedzkie pod dowództwem Gustawa II Adolfa i habsburskie pod dowództwem Albrechta von Wallensteina. Wielogodzinne zmagania zakończyły się sukcesem Szwedów. Jednak z uwagi na fakt, że w trakcie bitwy śmierć poniósł Gustaw II Adolf, a jego armia poniosła duże straty, w ostatecznym rozrachunku Szwecja musiała wycofać się z wojny


1846 – Austria dokonała aneksji Wolnego Miasta Krakowa. Istniejący na mocy decyzji mocarstw koalicji antynapoleońskiej z 1815 roku twór quasi-państwowy stał się ośrodkiem polskich ruchów niepodległościowych. Zaniepokojone tym Rosja i Austria stopniowo ograniczały swobody miniaturowej Rzeczypospolitej. Jedynie Prusy ze względów ekonomicznych były zainteresowane utrzymaniem status quo. Jednak wybuch i szybki upadek Powstania Krakowskiego w 1846 roku stał się pretekstem do zlikwidowania państewka i wcielenia jego ziem do terytorium Austrii.

1945 - Rada Ministrów wydała dekret powołujący Komisję Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Akt ten wprowadzał w kraju karne obozy pracy przymusowej, do których Komisja miała prawo w trybie administracyjnym kierować każdego, kogo działalność uznała za godzącą w „interes społeczny”.


1960 - Sejm PRL zniósł święta Trzech Króli (6 stycznia) i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jako dni wolne od pracy. Krok ten wynikał z nowej, antykościelnej polityki władz PRL. Jego inicjatorem był I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, który po krótkim okresie ocieplenia relacji z Kościołem, postanowił wzmóc walkę z religią i „reakcyjnym klerem”.


DATA: 2020-11-13 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.