16 lipca

1054 – początek wielkiej schizmy wschodniej. Narastające od wieków nieporozumienia między Kościołem zachodnim i wschodnim za rządów zarozumiałego patriarchy Konstantynopola Michała I Cerulariusza zaowocowały kolejnym kryzysem we wzajemnych stosunkach. Wysłani przez papieża Leona IX legaci nie zostali przyjęci przez patriarchę, który w dodatku przeciw nim podburzał lud. To wszystko oraz odrzucenie przez miejscowe duchowieństwo zasad reformy Kościoła zachodniego, skłoniły legatów do złożenia na ołtarzu w kościele Bożej Mądrości bulli Sancta Romana prima et apostolica sedes ekskomunikującej Cerulariusza i jego zwolenników. Mimo że papież już nie żył, w związku z czym ważność bulli była problematyczna, nagromadzone animozje sprawiły, że zerwanie jedności stało się faktem.
1212 – armia chrześcijańska pod wodzą Alfonsa VIII rozgromiła muzułmanów w bitwie pod Las Navas de Tolosa w Hiszpanii. Idącym przez wąwóz chrześcijanom drogę zastąpiły wojska kalifa Muhammada an-Nasira. Oddziały Alfonsa VIII zaatakowały środek szyków muzułmańskich, rozbijając je. Odparły także uderzenie nieprzyjaciela na skrzydła. W końcu chrześcijanie opanowali obóz kalifa na wzgórzu. Bitwa uznawana jest za jeden z ważniejszych punktów zwrotnych w dziejach rekonkwisty.
1821 – papież Pius VII wydał bullę De salute animarum, która regulowała status Kościoła katolickiego w Prusach. Ustalenia dotyczące ziem polskich przewidywały połączenie unią personalną archidiecezji gnieźnieńskiej z wyniesioną do rangi archidiecezji diecezją poznańską.
1943 – zaczęła się dwudniowa rzeź Polaków (16-17 lipca) dokonana przez bandę UPA we wsi Kupowalce, w województwie wołyńskim. Uzbrojeni w broń palną oraz noże i siekiery Ukraińcy wtargnęli do wsi i rozbiegli się po domach, mordując ludność polską. W następny dzień przeczesywano pola w poszukiwaniu ukrywających się ludzi. Łącznie z ręki bandytów zginęło ok. 150 mieszkańców. Stało się tak, pomimo że wieś miała dobre stosunki z Ukraińcami i dostarczała UPA żywność.