DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

16 lipca

16 lipca
Las Navas de Tolosa, mal. Horacy Vernet

1054 – początek wielkiej schizmy wschodniej. Narastające od wieków nieporozumienia między Kościołem zachodnim i wschodnim za rządów zarozumiałego patriarchy Konstantynopola Michała I Cerulariusza zaowocowały kolejnym kryzysem we wzajemnych stosunkach. Wysłani przez papieża Leona IX legaci nie zostali przyjęci przez patriarchę, który w dodatku przeciw nim podburzał lud. To wszystko oraz odrzucenie przez miejscowe duchowieństwo zasad reformy Kościoła zachodniego, skłoniły legatów do złożenia na ołtarzu w kościele Bożej Mądrości bulli Sancta Romana prima et apostolica sedes ekskomunikującej Cerulariusza i jego zwolenników. Mimo że papież już nie żył, w związku z czym ważność bulli była problematyczna, nagromadzone animozje sprawiły, że zerwanie jedności stało się faktem.


1212 – armia chrześcijańska pod wodzą Alfonsa VIII rozgromiła muzułmanów w bitwie pod Las Navas de Tolosa w Hiszpanii. Idącym przez wąwóz chrześcijanom drogę zastąpiły wojska kalifa Muhammada an-Nasira. Oddziały Alfonsa VIII zaatakowały środek szyków muzułmańskich, rozbijając je. Odparły także uderzenie nieprzyjaciela na skrzydła. W końcu chrześcijanie opanowali obóz kalifa na wzgórzu. Bitwa uznawana jest za jeden z ważniejszych punktów zwrotnych w dziejach rekonkwisty.


1821 – papież Pius VII wydał bullę De salute animarum, która regulowała status Kościoła katolickiego w Prusach. Ustalenia dotyczące ziem polskich przewidywały połączenie unią personalną archidiecezji gnieźnieńskiej z wyniesioną do rangi archidiecezji diecezją poznańską.


1943 – zaczęła się dwudniowa rzeź Polaków (16-17 lipca) dokonana przez bandę UPA we wsi Kupowalce, w województwie wołyńskim. Uzbrojeni w broń palną oraz noże i siekiery Ukraińcy wtargnęli do wsi i rozbiegli się po domach, mordując ludność polską. W następny dzień przeczesywano pola w poszukiwaniu ukrywających się ludzi. Łącznie z ręki bandytów zginęło ok. 150 mieszkańców. Stało się tak, pomimo że wieś miała dobre stosunki z Ukraińcami i dostarczała UPA żywność.


DATA: 2020-07-16 06:08
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.