DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

16 kwietnia

16 kwietnia
Aleksander de Tocqueville

1209 - św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły Zakonu Braci Mniejszych


1859 – zmarł Aleksander de Tocqueville (Alexis Henri Charles Clérelde, wicehrabia de Tocqueville), francuski myśliciel, historyk, socjolog i polityk (ur. 1805). Pochodził z arystokratycznej rodziny. Z badań nad społeczeństwami wysnuł pesymistyczny wniosek, że przyszłość należy do egalitarnego społeczeństwa masowego, którego model obserwował w Stanach Zjednoczonych. Napisał: O demokracji w Ameryce, Dawny ustrój i rewolucja oraz Wspomnienia.


1922 - Republika Weimarska i ZSRS zawarły Układ w Rapallo (Włochy). Oba, izolowane na arenie międzynarodowej państwa nie tylko nawiązały ze sobą stosunki dyplomatyczne i zrzekły się wzajemnie odszkodowań, ale także rozpoczęły tajną współpracę wojskową. Dzięki temu Niemcy obeszli postanowienia traktatu wersalskiego i na terytorium Rosji rozbudowywali swój przemysł zbrojeniowy. Rewanżowali się, szkoląc kadry Armii Czerwonej oraz udostępniając Rosji nowe technologie wojenne.


1944 – ukraińscy żołnierze 4. pułku policyjnego SS dokonali masakry kilkuset (od 250 do 862) Polaków w Chodaczkowie Wielkim (powiat tarnopolski). W nocy 15/16 kwietnia do wsi wkroczyli SS-mani i przystąpili do systematycznego palenia i niszczenia zabudowań oraz mordowania mieszkańców. Schwytanych ludzi palono w zamkniętych chatach i stodołach, a do uciekających strzelano.


1947 - na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau został powieszony jego były komendant SS-Obersturmbannführer Rudolf Höß (Höss). Nominację na stanowisko komendanta nowego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu otrzymał 4 maja 1940 r. Funkcję tę pełnił do 1 grudnia 1943 r. Höß był osobiście odpowiedzialny za ludobójstwo i metody jego przeprowadzenia. Ocenia się, że w KL Auschwitz życie straciło 1,1 - 1,5 mln ludzi.


DATA: 2018-04-16 08:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.