DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

15 września

15 września
August II Mocny

1339 – w Warszawie zakończył się proces kanoniczny przeprowadzony przed wysłannikami papieża Benedykta XII w sprawie sporów polsko-krzyżackich. Po przesłuchaniu 126 świadków sąd wydał wyrok, na mocy którego Zakonowi nakazano zwrócić Kujawy, ziemię dobrzyńską, Pomorze Gdańskie oraz ziemię chełmińską i michałowską. Jednocześnie zobowiązano Zakon do wypłacenia Królestwu Polskiemu odszkodowania w wysokości 194 500 grzywien. Krzyżacy nie wysłali swoich przedstawicieli na rozprawę, a po zakończeniu procesu odwołali się od wyroku.


1697 – w katedrze wawelskiej biskup kujawski Stanisław Dąbski koronował Augusta II Mocnego na króla Polski. Nowy monarcha dążył do trwałego związania Polski z Saksonią, wprowadzenia dziedzicznych i absolutnych rządów oraz przeprowadzenia reform armii i gospodarki. Jego plany wywołały jednak ostry sprzeciw szlachty polskiej. W 1700 roku jako elektor saski rozpoczął wojnę o Inflanty ze Szwecją. Walki szybko przeniosły się na ziemie polskie, przyczyniając się do zubożenia kraju. Po zajęciu Saksonii przez Karola XII, August został zmuszony do podpisania abdykacji i uznania wyboru na tron polski Stanisława Leszczyńskiego. Powrócił do władzy w 1709 roku po bitwie połtawskiej. Zmarł w 1733 roku.

1862 – w Wilnie zmarł Władysław Syrokomla, właściwie Ludwik Władysław Kondratowicz herbu Syrokomla - polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu, autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII-wieczną sielankę oraz przyśpiewek ludowych. Pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Pracował jako kancelista w dobrach Radziwiłłów, potem dzierżawił majątki ziemskie. Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Uwięziony w 1861 roku przez władze rosyjskie został przymusowo osadzony w Borejkowszczyźnie. Zmarł po powrocie do Wilna.


1916 – w trakcie bitwy nad Sommą, w rejonie niedaleko miejscowości Flers, armia brytyjska po raz pierwszy w historii użyła w walce czołgów. Niedoskonałe technicznie, w większej części zawiodły. Z 49 maszyn do pierwszego natarcia przystąpiło zaledwie 32, z czego do pozycji przeciwnika dotarło zaledwie 9. Początkowo Niemców ogarnęła panika, ale szybko nauczyli się je zwalczać, m.in. strzelając z armat na wprost.


1944 – poległ Andrzej Romocki (ur. 1923) pseudonim „Morro”, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej, starszy brat Jana Romockiego ps. „Bonawentura”. Działalność konspiracyjną prowadził od 1940 roku najpierw w PET-cie, potem w „Wawrze”, w końcu w Szarych Szeregach. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził kompanią „Rudy”. Najpierw walczył na Woli. Mimo ciężkiej rany w twarz podjął udaną próbę przedarcia się kompanii ze Starówki do Śródmieścia przez Ogród Saski. Na początku września wraz z batalionem znalazł się na Czerniakowie. Zginął, wskazując zwiadowi „berlingowców” pozycje oddziału. Po śmierci został awansowany do stopnia kapitana. Odznaczony Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Płk. Jan Mazurkiewicz „Radosław” powiedział o nim, że był najzdolniejszym dowódcą kompanii, jakiego znał.


1951 Ojciec Święty Pius XII ogłosił encyklikę Ingruentium Malorum, O odmawianiu Różańca.


1966 – papież Paweł VI podpisał encyklikę Christi Matri Rosari, O kulcie maryjnym.


DATA: 2020-09-15 06:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.