DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

15 sierpnia

15 sierpnia
Śluby Ignacego Loyoli i jego towarzyszy

1309 – zakon joannitów objął w posiadanie wyspę Rodos. Zakonnicy zbudowali liczne zamki i ufortyfikowali główne miasto, dzięki czemu w 1444 r. odparli atak egipskiego sułtanatu mameluków, a potem, w 1480, Mehmeda II Zdobywcy. Niestety, na początku 1523, po 6-miesięcznym oblężeniu, stolicę wyspy zdobył Sulejman Wspaniały.


1534 - w kaplicy Świętego Dionizego na wzgórzu Montmartre grupa studentów Sorbony z Ignacym Loyolą na czele złożyła ślub czystości, ubóstwa i odbycia pielgrzymki do Jerozolimy, a jeśli byłoby to niemożliwe, oddania się do dyspozycji papieża. Był to początek działalności Towarzystwa Jezusowego.

1832 – Ojciec Święty Grzegorz XVI ogłosił encyklikę Mirari Vos. Potępił w niej poglądy liberalnych katolików francuskich zgrupowanych wokół ks. Felicjana de Lammenais oraz wydawanego przez niego pisma „L'Avenir”. Niestety, mimo paru kroków w kierunku pojednania ks. Lammenais ostatecznie nie podporządkował się orzeczeniom papieskim i zmarł w błędach.


1882 – zmarł Karol Miarka, polski działacz narodowy na Górnym Śląsku, pisarz, wydawca (ur. 1825). Początkowo pracował jako nauczyciel. W latach 1869–1880 w Królewskiej Hucie (Chorzowie) wydawał pismo „Katolik”. Założył Księgarnię Katolicką. W 1870 zainicjował serię Biblioteka Katolicka. Wydawał także kalendarze. Powołał stowarzyszenie „Kasyno Katolickie”. Dostosowując się do realiów politycznych, deklarował lojalność Ślązaków wobec państwa niemieckiego, ale dobitnie akcentował ich odrębność narodową oraz domagał się swobód dla języka polskiego w organach przedstawicielskich. Związany z niemiecką partią Centrum, przeciwstawiał się polityce Kulturkampfu i germanizacji, za co był prześladowany i kilkakrotnie więziony.


1917 – w Lozannie powstał Komitet Narodowy Polski z siedzibą w Paryżu. Inicjatorem jego powołania oraz prezesem był Roman Dmowski. W skład KNP wchodzili głównie przedstawiciele Narodowej Demokracji oraz Stronnictwa Polityki Realnej. W późniejszym okresie do KNP dołączył również znany pianista Ignacy Paderewski. KNP prowadził działalność dyplomatyczną zmierzającą do uzyskania możliwie najkorzystniejszych dla Polski gwarancji ze strony państw ententy. W drugiej połowie 1917 r. kolejne państwa sojusznicze uznawały KNP jako reprezentanta odradzającej się Polski. KNP rozwiązał się po powstaniu 6 stycznia 1919 rządu Ignacego Jana Paderewskiego.


1940 - do obozu Auschwitz przywieziono pierwszy transport więźniów z Warszawy. Było w nim 513 więźniów z Pawiaka oraz 1153 mężczyzn schwytanych w łapankach ulicznych z 12 sierpnia.


1966 – na emigracji zmarł Jan Kiepura, światowej sławy polski śpiewak operowy (tenor) i aktor filmowy (ur. 1902).


1973 – zmarł gen. Marian Kukiel, historyk, polski dowódca wojskowy, polityk (ur. 1885). Urodzony w Dąbrowie Tarnowskiej od wczesnej młodości angażował się w działalność patriotyczną i niepodległościową. Współzałożyciel Związku Walki Czynnej oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jednocześnie w 1909 uzyskał doktorat na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu we Lwowie. W latach I wojny światowej pełnił funkcje dowódcze w I Brygadzie Legionów Polskich i Polskiej Sile Zbrojnej. W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził 51 Pułkiem Strzelców Kresowych, a następnie XXIV Brygadą Piechoty. W 1924 r. został awansowany do stopnia generała brygady. Po odejściu z wojska w 1926 pracował naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, jako dyrektor. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Podczas kampanii wrześniowej wrócił do wojska. W latach 1942-1949 pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Później pozostał na emigracji. Był współzałożycielem: Instytutu Historycznego im. gen. Sikorskiego, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. Jest autorem wielu ważnych dzieł historycznych.

 


DATA: 2019-07-26 10:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.