DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

15 października

15 października
Kościuszko z oficerami, mal. Jan Styka

1432 – Polska i Litwa zawarły Unię grodzieńską. Zygmunt Kiejstutowicz otrzymał dożywotnio tytuł wielkiego księcia litewskiego, bez prawa dziedziczenia. Po jego śmierci Litwa miała wejść w skład Polski. Wbrew tym ustaleniom w 1440 roku tron wielkoksiążęcy, bez zgody króla Władysława III i panów polskich, objął Kazimierz Jagiellończyk. Unia faktycznie została wtedy zerwana. Dopiero w 1447 roku koronacja Kazimierza na króla Polski przywróciła związek obu państw jako unię personalną.


1817 – zmarł Tadeusz Kościuszko, polski dowódca wojskowy, naczelnik insurekcji 1794 roku. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Urodził się w 1746 roku w folwarku Mereczowszczyzna na Polesiu (obecnie Białoruś). Kształcił się w Szkole Rycerskiej. W 1775 roku wyjechał do Ameryki, gdzie wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dosłużył się tam stopnia generała. W 1784 roku wrócił do kraju. Pięć lat później został powołany do wojska polskiego. Podczas wojny 1792 roku odznaczył się, dowodząc samodzielnie w bitwie pod Dubienką. Po kapitulacji i ukorzeniu się Stanisława Augusta Poniatowskiego przed Targowicą udał się na emigrację. 24 marca 1794 roku objął władzę nad insurekcją, nazwaną później od jego nazwiska kościuszkowską. 10 października 1794 roku przegrał bitwę z armią rosyjską pod Maciejowicami i trafił do niewoli. Po złożeniu przysięgi wierności carowi Pawłowi I wyszedł na wolność i wyjechał na Zachód. Ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii.


1861 – po wkroczeniu na teren kościołów warszawskich żołnierzy rosyjskich administrator diecezji ks. Antoni Białobrzeski nakazał zamknięcie świątyń na terenie miasta. W odwecie władze rosyjskie aresztowały kapłana.


1890 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Dall'alto dell'Apostolico Seggio, O masonerii we Włoszech.


1911 – ukazał się pierwszy numer „Skauta”, pierwszego polskiego czasopisma o tematyce harcerskiej. Pismo wydawała grupa lwowskich instruktorów skautowych skupionych wokół osoby Andrzeja Małkowskiego.


1941 – gubernator Hans Frank zakazał Żydom opuszczania gett pod karą śmierci. Tą samą karą zagroził osobom ukrywającym Żydów.

 

1950 - Związek Harcerstwa Polskiego został wcielony w struktury Związku Młodzieży Polskiej. Wydarzenie to de facto stanowiło likwidację harcerstwa w Polsce. Utworzona w miejsce ZHP Organizacja Harcerska Związku Młodzieży Polskiej zaprzestała stosowania harcerskiej metodyki wychowawczej i była kopią radzieckich pionierów (białe koszule i czerwone chusty zastąpiły mundury, w miejsce krzyża harcerskiego noszono utrzymaną w estetyce komunistycznej tzw. „czuwajkę" itp.). Już wcześniej z organizacji usunięto zasłużonych instruktorów harcerskich. Stan ten trwał do 1956 r., kiedy to na zjeździe w Łodzi (8-10 grudnia) Związek Harcerstwa Polskiego odrodził się. Oczywiście, nawet wtedy nie oznaczało to pełnego powrotu do tradycji przedwojennego harcerstwa, nawiązującego do ideałów chrześcijańskich.

 


DATA: 2020-10-15 06:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.