DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

15 maja

15 maja
Górnicy w RPA na przełomie XIX i XX w.

1252 – papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, która kodyfikowała i porządkowała wcześniejsze dekrety regulujące działalność inkwizycji. Nowym elementem w walce z herezją była możliwość stosowania tortur.


1800 – Ojciec Święty Pius VII ogłosił swoją pierwszą encyklikę Diu Satis. Przebywający w Wenecji papież, gdzie po śmierci zmarłego w niewoli Piusa VI odbyło się konklawe, pisał o trudnej sytuacji Kościoła w dobie rewolucji francuskiej.


1847 – zmarł Daniel O'Connell (ur. 1775), irlandzki mąż stanu, zwolennik pokojowej drogi do uzyskania autonomii kraju. Dzięki jego zabiegom katolicy w Wielkiej Brytanii otrzymali prawa polityczne.


1871 – papież bł. Pius IX wydał encyklikę Ubi nos. Tuż po zajęciu Rzymu przez wojska Królestwa Włoch, Ojciec Święty wystąpił w obronie praw Stolicy Apostolskiej do Państwa Kościelnego.


1891 - papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum novarum, O kwestii robotniczej, w której po raz pierwszy sformułował zasady katolickiej nauki społecznej.


1918 – oddziały kontrrewolucyjnej Białej Gwardii zdobyły ostatni ośrodek oporu fińskich komunistów - Ino na Przesmyku Karelskim (byłą rosyjską bazę artylerii nadbrzeżnej). To wydarzenie zakończyło wojnę domową w Finlandii.


1931 – Pius XI ogłosił encyklikę Quadragesimo Anno, O odnowieniu ustroju społecznego i dostosowaniu go do Prawa Ewangelicznego na czterdziestą rocznicę encykliki Rerum novarum. W obliczu nasilającego się kryzysu gospodarczego papież postulował przeprowadzenie reformy systemu społeczno-gospodarczego w duchu korporacyjnym.


1955 – Pius XII ogłosił encyklikę Haurietis aquas, O kulcie Serca Jezusowego. Dokument został wydany w związku z setną rocznicą rozszerzenia przez Piusa IX uroczystości Najświętszego Serca
Jezusa na cały Kościół. Poruszał kwestie historyczne, doktrynalne i duszpasterskie związane z kultem Bożego Serca.


1961 – papież Jan XXIII podpisał encyklikę Mater et Magistra, O współczesnych przemianach społecznych w świetle nauki chrześcijańskiej.


DATA: 2019-05-15 06:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.