DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

15 lipca

15 lipca
Bitwa pod Grunwaldem (fragm.), mal. T. Popiel, Z. Rozwadowski

1015 – zmarł Włodzimierz I Wielki, wielki książę kijowski (ur. ok. 958). Wychowany pod opieką św. Olgi, początkowo jednak pozostawał poganinem. W 988 roku przyjął chrzest i pojął za żonę księżniczkę bizantyjską Annę. Z wielkim zapałem przystąpił do szerzenia chrześcijaństwa wśród swoich poddanych.

 

1099 – I wyprawa krzyżowa: armia krzyżowców po trwającym ponad miesiąc oblężeniu zdobyła Jerozolimę. Miasto ustanowiono stolicą nowego katolickiego państwa - Królestwa Jerozolimskiego. Jego pierwszym władcą został pochodzący z Lotaryngii książę Gotfryd z Bouillon. Odmówił jednak przyjęcia tytułu króla. Nazwał się Obrońcą Grobu Świętego. Już jednak jego następca Baldwin I przyjął koronę i tytuł królewski.

 

1174 – Baldwin IV Trędowaty został koronowany na króla Jerozolimy. Władca ten mimo toczącej go choroby zapisał się w historii jako wybitny przywódca państwa. Kilkakrotnie udało mu się udaremnić wrogie działania Saladyna. Największym sukcesem militarnym Baldwina była bitwa pod Montgisart. Zmarł w 1185 roku, w wieku 23 lat.

 

1410 – dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę wojska polsko-litewskie pokonały na polach Grunwaldu armię krzyżacką. Bitwa nadszarpnęła siłę potężnego państwa zakonnego w Prusach. W trakcie zmagań poległo 203 braci-rycerzy, w tym wielki mistrz Urlich von Jungingen.

 

1834 – Dekretem królewskim zniesiono hiszpańską Inkwizycję oraz skonfiskowano cały jej majątek na rzecz państwa.

 

1910 – z okazji pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego to ważne wydarzenie w historii Polski. Fundatorem Pomnika Grunwaldzkiego był słynny pianista Ignacy Jan Paderewski. Uroczystość stała się okazją do wielkiej manifestacji patriotycznej

 

1961 – władze komunistyczne usunęły ze szkół naukę religii. Stało się to na mocy przyjętej przez Sejm PRL ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania szkolnego. Wydane przy tej okazji przepisy wykonawcze usiłowały narzucić kontrolę państwa nad katechizacją dzieci. W ich świetle lekcje religii powinny odbywać się jedynie w zarejestrowanych punktach katechetycznych. Nadzór nad tymi placówkami miał sprawować inspektor oświaty. Aby ominąć restrykcyjne przepisy nauczanie religii organizowano w świątyniach, kaplicach i na plebaniach w ramach pracy duszpasterskiej.


DATA: 2020-07-15 05:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.