DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

15 kwietnia

15 kwietnia
Bitwa pod Raszynem, szkic Juliusza Kossaka

1071 - Normanowie zdobyli Bari, ostatni przyczółek Cesarstwa Bizantyjskiego w Italii.

1454 – Stany Pruskie złożyły wysłannikom króla Kazimierza Jagiellończyka przysięgę oznaczającą przyjęcie ustaleń inkorporacyjnych włączających Prusy do Polski. Wielkiemu Mistrzowi przesłano antydatowane wypowiedzenie wojny.


1809 - korpus austriacki pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda d’Este wkroczył w granice Księstwa Warszawskiego. Rozpoczęła się wojna polsko-austriacka. Działania bojowe na ziemiach polskich stanowiły jednak zaledwie epizod konfliktu imperium Napoleona z V Koalicją. Główny teatr zmagań znajdował się w Austrii, a o losach wojny zadecydowała wygrana Napoleona w bitwie pod Wagram. Młoda armia polska osłabiona oddaniem części sił do dyspozycji Napoleona liczyła na terenach Księstwa zaledwie 14 tys. żołnierzy. Mimo ogromnej przewagi przeciwnika, umiejętnie prowadzone przez ks. Józefa Poniatowskiego działania wojenne, przyczyniły się do włączenia potem części Małopolski do Księstwa Warszawskiego.


1865 – podczas spektaklu w waszyngtońskim Teatrze Forda od kuli zamachowca zginął prezydent Abraham Lincoln. Do 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych strzelał zwolennik Południa, aktor John Wilkes Booth. Po 10 godzinach od zamachu, śmiertelnie ranny w głowę Lincoln zmarł.


1905 – papież Pius X ogłosił encyklikę Acerbo Nimis, O nauczaniu doktryny chrześcijańskiej. Ojciec Święty wyraził w niej zaniepokojenie ignorancją religijną chrześcijan, co sprzyja panoszeniu się zła w świecie. Zaradzić temu według Piusa X miało położenie większego nacisku na kształcenie religijne wiernych, zarówno dorosłych jak i dzieci.

1912 - o godzinie 2.20 na Atlantyku zatonął statek pasażerski RMS Titanic należący do towarzystwa okrętowego White Star Line. Na dno poszło z nim ok. 1500 osób: członków załogi oraz pasażerów. W dobie powszechnej wiary w nieograniczone możliwości myśli ludzkiej, katastrofa, a zwłaszcza ogromna ilość ofiar śmiertelnych, wywołała szok w społeczeństwach całego świata. Statek reklamowany jako niezatapialny, co więcej, taki, którego sam Bóg nie może posłać na dno, zatonął po zderzeniu z górą lodową i to w tak krótkim czasie, że nie zdążyły mu przyjść z pomocą inne liniowce, licznie kursujące po Oceanie Atlantyckim.


DATA: 2019-04-15 06:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.