DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

15 grudnia

15 grudnia

 

1766 – zmarł bp Adam Stanisław Grabowski, w latach 1736-1739 biskup chełmiński, 1739-1741 kujawski, a od 1741 do śmierci ordynariusz warmiński (ur. 1698). Przez wiele lat angażował się w życie polityczne, m.in. współpracując ze stronnictwem Czartoryskich – Familią. Zasłużył się jako dobry gospodarz diecezji oraz mecenas sztuki. Przyczynił się do wydania drukiem Kroniki Galla Anonima oraz mapy diecezji (Mapa Świętej Warmii). Popierał reformę szkolnictwa pijarów, zgromadził obszerny księgozbiór oraz kolekcję rzeźb, obrazów i porcelany.

1886 – zmarł ks. Walerian Kalinka, zmartwychwstaniec, historyk, ultramontanin (ur. 1826 r.). Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim wziął udział w powstaniu krakowskim 1846 roku. Po krótkim okresie pobytu na emigracji, korzystając ze zmian jakie przyniósł wybuch Wiosny Ludów, wrócił do Krakowa. Tu związał się z konserwatywnym dziennikiem „Czas”. Zainteresowanie się jego działalnością policji austriackiej skłoniło go do ponownego wyjazdu z kraju. Osiadł we Francji. Tam zbliżył się do Hotelu Lambert i został sekretarzem hr. Władysława Zamoyskiego. Kontynuował rozpoczętą jeszcze podczas pierwszego pobytu na uchodźstwie kwerendę w archiwach oraz współredagował „Wiadomości Polskie” - jedno z najlepszych polskich pism XIX w. W 1868 roku wstąpił do zgromadzenia zmartwychwstańców, by dwa lata później przyjąć święcenia kapłańskie. Ostatnie lata spędził w Polsce, łącząc obowiązki duszpasterskie z pracą historyka. Jako badacz dziejów Polski zasłynął przede wszystkim jako autor fundamentalnych prac historycznych o upadku Polski w wieku XVIII i próbach jej odrodzenia w dobie Sejmu Czteroletniego. Przyczyny upadku I Rzeczypospolitej upatrywał w wewnętrznym rozprzężeniu kraju. Był współtwórcą krakowskiej szkoły historycznej.

1919 - na zjeździe organizacji gospodarczych w Warszawie (14-15 grudnia) utworzono Centralny Związek Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów „Lewiatan”.


1948
– z połączenia Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Kongres wybrał władze partii: Komitet Centralny i Biuro Polityczne. W skład Biura Politycznego weszło ośmiu czołowych działaczy PPR i tylko trzech polityków PPS. Wśród tych ostatnich był Józef Cyrankiewicz. Przewodniczącym KC PZPR został Bolesław Bierut. Kongres zjednoczeniowy przygotowano starannie, wykluczając wcześniej z szeregów PPS członków niechętnych zjednoczeniu. Utworzenie PZPR było zwieńczeniem procesu zyskiwania przez polskich komunistów pełnej kontroli w życiu politycznym.

1981 – siły milicyjne dokonały pacyfikacji kopalni węgla kamiennego Manifest Lipcowy w Jastrzębiu. Na terenie kopalni działał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Załoga strajkowała w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Na zgromadzonych w cechowni strajkujących robotników natarł oddział ZOMO. Rezultatem szturmu była śmierć dwóch osób, a wiele odniosło rany.


DATA: 2019-12-15 05:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.