DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

14 września

14 września
Dante Alighieri

1115 – armia krzyżowców pod dowództwem Rogera z Antiochii i Baldwina z Edessy odniosła wspaniałe zwycięstwo nad Turkami seldżuckimi w bitwie pod Sarmin. Sułtan Muhammad Tabar postanowił wyprzeć chrześcijan z terytorium Syrii. W tym celu w 1115 roku wyprawił tam armię pod dowództwem Bursuka Ibn Bursuka. Wojska antiochijskie wzmocnione przez armię edesską zaatakowały obóz muzułmanów w pobliżu miasteczka Sarmin. Impet natarcia chrześcijan był tak wielki, że armia turecka została całkowicie rozbita.


1321 – zmarł Dante Alighieri, najwybitniejszy włoski poeta (ur. 1265). Urodził się we Florencji. Studiował retorykę, gramatykę, filozofię, literaturę oraz teologię. W latach 1295–1300 zaangażował się w działalność polityczną. Związał się ze stronnictwem Białych. Przejęcie władzy we Florencji przez konkurencyjną partię Czarnych skończyło się dla niego wygnaniem. Najwybitniejszym dziełem literackim Dantego jest poemat Boska Komedia, uważany za arcydzieło literatury światowej i szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej. Utwór przedstawia wizję wędrówki poety przez piekło, czyściec i raj. Jest uznawany za swego rodzaju traktat teologiczny.


1970 – papież Paweł VI podjął decyzję o rozwiązaniu Gwardii Palatyńskiej i Gwardii Szlacheckiej.

1972 - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Republiką Federalną Niemiec. Było to następstwem układu zawartego przez PRL z RFN 7 grudnia 1970 roku o normalizacji stosunków między obojga krajami ratyfikowanego przez Bundestag 17 maja 1972 roku.

 

1981 – z okazji 90. rocznicy ogłoszenia przez papieża Leona XIII encykliki Rerum novarum Jan Paweł II wydał encyklikę Laborem exercens, poświęconą pracy ludzkiej. Encyklika definiuje pojęcie pracy z punktu widzenia teologii Kościoła, podkreśla, że człowiek jest podmiotem pracy.


1998 – Jan Paweł II wydał encyklikę Fides et ratio. Zajął się w niej relacjami między wiarą a rozumem z punktu widzenia nauki Kościoła. Ojciec Święty podkreślił w niej, że wiara i rozum nie powinny się wzajemnie zwalczać, lecz uzupełniać, tak, by rozum nie popadł w pychę, zaś wiara nie przekształciła się w błędny, bezrefleksyjny fideizm.


DATA: 2020-09-14 06:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.