DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

14 stycznia

14 stycznia
Artur Grottger „Branka

1129 – rozpoczął się synod w Troyes, podczas którego Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (znany pod popularną nazwą templariuszy) otrzymał regułę. Składała się ona z siedemdziesięciu dwóch artykułów, porządkujacych zasady życia zakonnego. Według tradycji opracował ją św. Bernard z Clairvaux w oparciu o regułę cystersów.


1863 – w nocy z 14 na 15 stycznia w Warszawie rozpoczęła się zarządzona przez Aleksandra Wielopolskiego branka do armii carskiej. Tej nocy wcielono do wojska ok. 1,5 tys. młodych ludzi z Warszawy. W zamierzeniu margrabiego pozbycie się ze stolicy młodych ludzi zaangażowanych w ruch spiskowy miało ocalić zapoczątkowane przez niego reformy oraz autonomię Królestwa Polskiego. Stało się inaczej - uczestnicy konspiracji niepodległościowej zbiegli do lasów, co stanowiło dla przywódców stronnictwa Czerwonych poważny argument za rychłym rozpoczęcia powstania.


1887 – podczas zorganizowanego przez Zygmunta Balickiego w Krakowie zjazdu młodzieży akademickiej powstał Związek Młodzieży Polskiej „Zet”. Organizacja zrzeszała młodych ludzi z wszystkich 3 zaborów, a także słuchaczy uczelni rosyjskich i z innych krajów europejskich. Początkowo „Zet” zbliżył się do Ligi Polskiej. Od 1893 związał się z Ligą Narodową.


DATA: 2020-01-14 04:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.