DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

14 sierpnia

14 sierpnia
Ruiny zamku w Krewie (rys. Napoleon Orda)

1018 – Bolesław Chrobry i towarzyszący mu książę ruski Świętopełk wkroczyli do Kijowa. Bramy miasta otworzyła im zwycięska bitwa z wojskami księcia Jarosława stoczona nad Bugiem. Wyprawa kijowska miała na celu ponowne osadzenie na tronie kijowskim ks. Świętopełka, zięcia władcy Polski, co też się stało. Jednak po odejściu wojsk Bolesława, pokonany przez Jarosława Świętopełk ponownie utracił tron, tym razem ostatecznie.

1385 – w Krewie Wielki Książę Litewski Jagiełło oraz przedstawiciele panów polskich podpisali akt unii między Polską a Litwą. Według postanowień dokumentu władca Wielkiego Księstwa miał poślubić królową Jadwigę oraz zasiąść na polskim tronie, w zamian za co zobowiązał się przyjąć wraz z poddanymi chrzest, przyłączyć do Królestwa Litwę oraz odzyskać utracone przez Polskę ziemie.


1914 – naczelny wódz wojsk rosyjskich wielki książę Mikołaj Mikołajewicz Romanow zwrócił się do Polaków z manifestem zawierającym obietnicę zjednoczenia pod berłem rosyjskim ziem polskich wszystkich trzech zaborów i nadania im autonomii. Miało to nastąpić po zwycięskim dla caratu zakończeniu wojny. W grudniu tegoż roku gubernatorowie otrzymali okólniki tłumaczące, że odezwa sierpniowa nie dotyczyła Kongresówki, a jedynie ziem zdobytych na nieprzyjacielu.


1920 – w bitwie pod Ossowem, na przedpolach Warszawy, poległ ks. Ignacy Skorupka (ur. 1893). Śmiertelny postrzał otrzymał, gdy towarzyszył w natarciu młodzieży z batalionu, do którego został na własną prośbę przydzielony jako kapelan. W pogrzebie ks. Skorupki w Warszawie brali udział przedstawiciele wyższego duchowieństwa oraz przedstawiciele rządu i generalicji. Gen. Józef Haller udekorował trumnę kapłana nadanym mu pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.


DATA: 2019-08-14 04:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.