DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

14 października

14 października
Para królewska Ferdynand i Izabela

1066 – w bitwie pod Hastings Normanowie pod dowództwem Wilhelma Zdobywcy pokonali pospolite ruszenie anglosaskie oraz gwardię króla Harolda II. Bitwa zadecydowała o losach Anglii. Zginął król Harold, poległ kwiat rycerstwa anglosaskiego. Wkrótce w ręce najeźdźców normańskich wpadł Londyn. 25 grudnia 1066 roku Wilhelm Zdobywca koronował się w Westminsterze na króla Anglii, zapoczątkowując w ten sposób okres panowania w tym kraju dynastii normańskiej. Minęły jeszcze 3 lata nim Wilhelm opanował całe królestwo. Osiągnął to stosując bezwzględnie taktykę „spalonej ziemi" i konsekwentnie obsadzając wszystkie stanowiska ziemskie Normanami.

1140 – papież Innocenty II bullą Ex commisa nobis utworzył diecezję pomorską z siedzibą w Wolinie. Pierwszym pasterzem diecezji został Wojciech, kapelan księcia Bolesława Krzywoustego i towarzysz misyjny św. Ottona z Bambergu. W 1188 roku stolica biskupia przeniesiona została do Kamienia Pomorskiego.


1469 – w Valladolid odbył się ślub Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego. Wydarzenie to stało się ważnym aktem politycznym i dało podstawę do zjednoczenia większości terenów Półwyspu Iberyjskiego i utworzenia Hiszpanii.

1529 - w nocy z 14 na 15 października nastąpił odwrót armii tureckiej spod murów Wiednia. Trwające od 27 września oblężenie stolicy Austrii przyniosło wojskom Sulejmana I Wspaniałego spore straty.

 

1767 - podczas tzw. sejmu delegacyjnego (zwanego też repninowskim), na polecenie posła carskiego Mikołaja Repnina żołnierze rosyjscy uprowadzili czterech senatorów sprzeciwiający się planom narzucenia Rzeczypospolitej rosyjskich gwarancji, które umożliwiłyby na przyszłość carom mieszać się w wewnętrzne sprawy Polski. Do Kaługi zostali wtedy wywiezieni: bp krakowski Kajetan Sołtyk, biskup kijowski Józef Załuski, hetman polny koronny Wacław Rzewuski oraz jego syn, poseł podolski Seweryn Rzewuski. Gwałt ten stał się jedną z przyczyn zawiązania przez szlachtę konfederacji w Barze. Uprowadzeni politycy mogli wrócić do polski dopiero po upływie 5 lat.


1773 - Sejm Rozbiorowy powołał Komisję nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającą, czyli Komisję Edukacji Narodowej - centralny organ władzy oświatowej podlegający królowi i Sejmowi. Rozwiązanie Towarzystwa Jezusowego spowodowało, że Komisja przejęła zarząd nad szkołami i majątkami zakonu.


DATA: 2020-10-14 14:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.