DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

14 nowych kardynałów. Co nominacje oznaczają dla Kościoła?

14 nowych kardynałów. Co nominacje oznaczają dla Kościoła?
REUTERS / FORUM

W niedzielę papież Franciszek ogłosił nominację 14 nowych kardynałów. 11 z nich nie przekroczyło 80 lat, co uprawnia ich do głosowania na konklawe. Wśród kardynałów-nominatów znajduje się arcybiskup Angelo Becciu. To ważna persona w watykańskim Sekretariacie Stanu, a także specjalny delegat papieża do Zakonu Maltańskiego. Biret kardynalski otrzyma także Polak, arcybiskup Konrad Krajewski.

 

John L. Allen na portalu Crux Now zwraca uwagę na nominację Angelo Becciu. Ów substytut (osoba numer 2) w watykańskim Sekretariacie Stanu odgrywa istotną rolę w wielu kluczowych sprawach Kościoła – od reformy finansowej po politykę wobec Chin.

 

Warto zauważyć, że w lutym 2017 arcybiskup Angelo Becciu przejął stanowisko specjalnego wysłannika papieskiego do zakonu Rycerzy Maltańskich. Oznaczało to de facto ograniczenie funkcji Patrona Zakonu, kardynała Leo Raymonda Burke’a. Wyznaczony przez Ojca Świętego hierarcha przejął bowiem znaczną część uprawnień amerykańskiego duchownego. Spotkało się to z (uzasadnioną jak się wydaje) krytyką tradycyjnych katolików.

 

Początkowo specjalny wysłannik miał ustąpić ze swej funkcji po wyborze nowego Wielkiego Mistrza Zakonu. Jednak papież przedłużył jego funkcję, pomimo wyboru na to stanowisko brata Giacomo Dalla Torre (na początku maja 2018 roku).

 

Oznacza to kontynuację ograniczenia uprawnień kardynała Burke’a, znanego ze sprzeciwu wobec udzielania sakramentów niektórym rozwodnikom w nowych związkach.

 

W niedzielę nominację otrzymał również Polak – arcybiskup Konrad Krajewski. Uchodzi on za zaufanego człowieka Franciszka. Jako jałmużnik papieski zajmuje się zarządzaniem prywatną działalnością charytatywną Ojca Świętego. Konrad Krajewski przyjął święcenia kapłańskie w 1988 roku. Kształcił się w Rzymie, gdzie w 1995 roku obronił doktorat z teologii. W 1997 roku odpowiadał za przygotowanie liturgiczne wszystkich stacji podczas wizyty Jana Pawła II.

 

W 1998 roku ponownie wyjechał do Rzymu, gdzie blisko współpracował z Janem Pawłem II. W 2013 roku przyjął w bazylice watykańskiej święcenia biskupie. Wówczas objął też stanowisko jałmużnika papieskiego. Słynie z troski o ubogich. Odstąpił między innymi swoje mieszkanie w Rzymie syryjskiej rodzinie z nowonarodzonym dzieckiem.

 

Jednym z najciekawszych wyborów jest nominacja Louisa Raphaëla I Sako, Chaldejski patriarcha Babilonu (70-letni hierarcha stoi od 5 lat na czele katolickiego Kościoła chaldejskiego – najliczniejszej wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku). Jak zauważa John Allen jr. na portalu Crux Now, chodzi tu o docenienie nie tyle osoby, ile wspólnoty irackich chrześcijan. Grupa ta, podobnie jak Syryjczycy wiele ucierpiała wskutek prześladowań islamskich i konfliktów.

 

Nominacje kardynalskie otrzymali także prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Ladaria Ferrer SJ i Wikariusz Rzymu Angelo De Donatis. Ten ostatni, zastępujący papieża w zarządzaniu diecezją rzymską uznawany jest za kluczowego sojusznika Franciszka. Awans tych dwóch hierarchów oznacza kontynuowanie tradycji nominowania przewodniczących Kongregacji na kardynałów.

 

Nowi purpuraci pochodzą z wielu krajów świata: między innymi z Iraku, Peru, Pakistanu, Japonii i Madagaskaru. Zdaniem Johna Allena jr. chodzi tu o uwidocznienie powszechnego charakteru Kościoła. Zmniejszenia swojego udziału w kolegium kardynalskim nie muszą obawiać się Włosi. Aż 3 z 11 kardynałów z prawem wyboru papieża należy właśnie do tego narodu. Tymczasem papież nie mianował żadnego Amerykanina.

 

Kardynałowie-nominaci obejmą swoje stanowiska 29 czerwca podczas konsystorza w Rzymie. Wówczas całkowita liczba kardynałów wyniesie 227. Książęta Kościoła (wliczając tych dopiero nominowanych) pochodzą z 5 kontynentów i 11 krajów. 54 z nich urodziło się w Europie, 18 w Ameryce Południowej, 17 w Ameryce Północnej, 16 w Afryce, a 4 w Oceanii.

 

23 kardynałów pochodzi z Włoch, 10 ze Stanów Zjednoczonych. Na trzecim miejscu znajdują się na równi Hiszpanie, Francuzi i Polacy z 5 kardynałami.

 

Europejczycy wciąż zatem dominują w kolegium kardynalskim. Jednak ich przewaga jest już niewielka. To zapewne efekt osłabienia chrześcijaństwa na Starym Kontynencie.

 

 

Źródła: cruxnow.com / ekai.pl / ncregister.com / pch24.pl

mjend

 


DATA: 2018-05-29 14:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że jest kwestią czasu powołanie nowych kardynałów z Polski. Jeśli miałbym wskazywać to duże szanse w najbliższych latach mają metropolici abp Polak, abp. Jędraszewski, abp Szal czy abp Kupny.
5 miesięcy temu / Eureka
 
Arcybiskup Krakowski nie mógł zostać Kardynałem, bo to Boży, wspaniały Kapłan o mocnym kręgosłupie. I codziennie dziękujmy za niego Panu Bogu.
5 miesięcy temu / erwin
 
Nominacje oznaczają wzmocnienie >oręża< reformatorów i papieża. Nominacje polskich Biskupów mają nęcić/ zachęcać naszych pasterzy aby stanęli po stronie zwycięzców bo to się już stało i się opłaca.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Aż strach pomyśleć kto będzie następnym papieżem. Wiernym zostaje modlitwa.
5 miesięcy temu / Kwiat
 
No to Polska kilka lat nie ma co myśleć o nowych kardynałach. Przecież co roku nie będzie nominacji dla Polski.
5 miesięcy temu / prezbiter
 
Jedno jest, wraz z kolejnymi nominacjami kardynalskim, obecnego Ojca Świętego, szansa na to, że kardynał tradycjonalista obejmie urząd Papieża, są coraz mniejsze.
5 miesięcy temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.