DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

14 marca

14 marca
Pius VII

1440 – w Kwidzynie zawiązano Związek Pruski, który stanowił konfederację szlachty i miast pruskich skierowaną przeciw Krzyżakom. Powstał w oparciu o Związek Jaszczurczy. Dążył do uzyskania wpływu na rządy w państwie krzyżackim i przywilejów stanowych, podobnych do posiadanych przez szlachtę i mieszczaństwo w krajach sąsiednich. Próby likwidacji Związku czynione przez Krzyżaków doprowadziły do wybuchu powstania i poddania Prus królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.

1800 – kardynał Barnaba Chiaramonti, biskup Imoli, został wybrany papieżem i przyjął imię Pius VII. Zgodnie z decyzją zmarłego w więzieniu francuskim Piusa VI, najstarszy z kardynałów zwołał konklawe w miejscu, które uznał za najlepsze do tego celu, czyli w Wenecji. W lipcu 1800 roku papież wrócił do Rzymu. Rok później zawarł konkordat z Francją. Niestety Napoleon usiłował Stolicę Apostolską traktować przedmiotowo. Cierpliwość ustępliwego papieża wyczerpała się, gdy cesarz zażądał przyłączenia się Państwa Kościelnego do blokady Anglii. Pius VII odmówił. Cesarz zareagował na to zajęciem Rzymu, a później aresztowaniem Ojca Świętego, gdy ten rzucił klątwę na "grabieżców Patrymonium św. Piotra" (1809). Dopiero upadek cesarstwa pozwolił papieżowi wrócić do Rzymu (zm.1823).


1848 – Pius IX ogłosił encyklikę Romani e quanti oraz edykt Nelle istituzioni. Papież przestrzegł poddanych przed naruszaniem ładu społecznego oraz wprowadzał reformy ustrojowe w Państwie Kościelnym.


1937 – papież Pius XI podpisał encyklikę Mit brennender Sorge (O położeniu Kościoła katolickiego w III Rzeszy). W dokumencie tym Ojciec Święty nakreślił prześladowania, jakim był poddany Kościół w Niemczech oraz wytknął błędy narodowego socjalizmu. Dokument został ogłoszony kilka dni po podpisaniu tj. 23 marca 1937 roku.


DATA: 2018-03-14 06:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kont[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.