DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

14 lutego

14 lutego
Plakat z czasów Powstania Warszawskiego

1014 – papież Benedykt VIII koronował Henryka II Świętego na cesarza rzymskiego. Na tron królewski syn księcia bawarskiego Henryka Kłótliwego, wstąpił w 1002 roku, po śmierci cesarza Ottona III. W latach 1002 -1018 toczył wojnę z późniejszym królem polskim Bolesławem Chrobrym, który bezkrólewie w Niemczech postanowił wykorzystać do rozszerzenia granic swego państwa. Henryk znany był z pobożności i opieki nad Kościołem. Dbał o to, by stolice biskupie były obsadzane najgodniejszymi duszpasterzami. Fundował też liczne klasztory. Interweniował we Włoszech w interesie papiestwa. Zmarł w 1024 roku.


1831
– podczas powstania listopadowego doszło do bitwy pod Stoczkiem, w wyniku której licząca około 5 tys. żołnierzy polska dywizja Józefa Dwernickiego pokonała prawie dwukrotnie liczniejsze oddziały rosyjskie dowodzone przez gen. Teodora Geismara. Choć starcie nie miało większego znaczenia w skali operacyjnej, niewątpliwie podniosło na duchu społeczeństwo polskie, była to bowiem pierwsza poważniejsza bitwa z armią rosyjską, która 5 lutego wkroczyła do Królestwa Polskiego, z rozkazem stłumienia polskiego powstania.


1849 – papież bł. Pius IX podpisał encyklikę „La serie” w sprawie ataków na Państwo Kościelne.


1876 – Aleksander Graham Bell zgłosił w biurze patentowym wynaleziony przez siebie telefon. O kilka godzin udało mu się wyprzedzić inżyniera Elizeusza Graya, który w tym samym dniu stawił się do urzędu z własnym urządzeniem telefonicznym. Sprawa trafiła do sądu, który potwierdził jednak pierwszeństwo Bella.


1942 – Naczelny Wódz PSZ gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcający Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK). Przemianowanie to nie pociągnęło za sobą zmian w strukturze organizacyjnej, odzwierciedlało jednak wzrost znaczenia wojska podziemnego w kraju w systemie Polskich Sił Zbrojnych.

1943 - zmarł Aleksander Meysztowicz, polski ziemianin, w latach 1921–1922 prezes Tymczasowej Komisji Rządzącej Litwy Środkowej, minister sprawiedliwości RP w rządach Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Bartla, przedstawiciel stronnictwa konserwatystów kresowych, tzw. „żubrów wileńskich". W 1933 roku otrzymał tytuł tajnego szambelana papieskiego. Podczas II wojny światowej przebywał na emigracji w Rzymie, gdzie zmarł.


DATA: 2020-02-14 05:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.