DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

14 listopada

14 listopada

1263 – zmarł Aleksander Newski, książę Nowogrodu, wielki książę kijowski i wielki książę włodzimierski (ur. 1220). Był synem księcia Jarosława II. Władcą Nowogrodu został w 1236 roku. Czasy dla Rusi były wówczas bardzo niespokojne. Ze wschodu nadciągały ordy tatarskie, na zachodzie coraz większe zagrożenie stwarzali niemieccy kawalerowie mieczowi oraz wojownicza Litwa, na północy ekspansję rozpoczęli Szwedzi. Aleksander dobrze jednak sobie radził z trudnościami. W 1240 roku, nad Newą pobił Szwedów, od którego to zwycięstwa otrzymał przydomek. Dwa lata później wyzwolił Psków oraz odniósł słynne zwycięstwo nad wojskami zakonu kawalerów mieczowych na zamarzniętym jeziorze Pejpus. Następnie pokonał najeżdżające na Ruś wojska litewskie. Nie widząc możliwości uniezależnienia się od Mongołów, prowadził politykę spolegliwą wobec Złotej Ordy. Niestety, w 1248 odrzucił propozycję papieża Innocentego IV powrotu do jedności z Rzymem. W 1249 przyjął tytuł księcia kijowskiego, a w 1252 – wielkiego księcia włodzimierskiego. Przed śmiercią złożył śluby zakonne.


1801 – zmarł ks. Grzegorz Piramowicz, kapłan katolicki, jezuita, a po kasacie zakonu w 1773 r. proboszcz w Kurowie i Końskowoli, a potem Międzyrzecu Podlaskim (ur. 1735). W roku 1764 uzyskał tytuł doktora teologii. Wykładał w kolegiach: krzemienieckim i lwowskim. Uczestniczył w pracach Komisji Edukacji Narodowej, w latach 1775-1787 pełnił funkcję sekretarza Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Napisał kilka książek pedagogicznych.


1918 – Rada Regencyjna podjęła decyzję o samorozwiązaniu i wydała dekret, na mocy którego swe obowiązki przekazała Józefowi Piłsudskiemu. Działająca od lata 1917 roku Rada Regencyjna położyła podwaliny pod budowę niepodległego państwa polskiego, kształtując porządek prawny, rozbudowując administrację, armię i szkolnictwo. 7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski.


DATA: 2017-11-13 15:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.