DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

14 lipca

14 lipca
Artystyczna wizja zajęcia Bastylii

1298 – zmarł Jakub de Voragine, dominikanin, arcybiskup Genui, kaznodzieja, hagiograf, pisarz religijny (ur. ok. 1228-1230). Zasłynął jako autor Złotej legendy (Legenda aurea) napisanej w latach 1260-1270. Na dzieło składa się szereg opowieści przeznaczonych do czytania w poszczególne dni roku liturgicznego.

 

1570 – papież Pius V bullą Quo Primum Tempore ustanowił Wieczny Kanon Mszy Świętej.

 

1789 – motłoch Paryża zajął Bastylię, wypuszczając na wolność: czterech fałszerzy, oskarżonego o kazirodztwo hrabiego oraz dwóch szaleńców. Dowódcę i kilku żołnierzy załogi zamordowano, a ich zwłoki zbezczeszczono. Wydarzenie to oficjalnie uważa się za symboliczny początek rewolucji francuskiej.

 

1793 – w wyniku ran odniesionych przy ataku na Nantes zmarł Jakub Cathelineau, francuski rojalista, jeden z przywódców powstania w Wandei, przed rewolucją zakrystianin (ur. 1759).


1930 - w Milanówku zmarł Władysław Leopold Jaworski (ur. 1865) - polski prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PAU, polityk konserwatywny związany ze środowiskiem krakowskich stańczyków (inicjator nurtu neokonserwatywnego). W latach 1901-1914 był posłem na Sejm Krajowy, a 1911-1918 do austriackiej Rady Państwa. Podczas I wojny światowej (1914-1916) sprawował funkcję prezesa Naczelnego Komitetu Narodowego. Jako publcysta współpracował m.in. z dziennikiem "Czas".

1943 - w Kołodnie w powiecie krzemienieckim oddziały UPA zamordowały ok. 500 osób, w tym wiele dzieci. Domy mordercom wskazywali ukraińscy sąsiedzi. Po wejściu do mieszkań upowcy nakazywali Polakom położyć się, a następnie mordowali ich przy pomocy siekier lub broni palnej.


1958 – papież Pius XII opublikował encyklikę Meminisse Iuvat, O modlitwach w intencji prześladowanego Kościoła.


DATA: 2018-07-14 07:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.