DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

14 czerwca

14 czerwca
Portret konny królewicza Władysława Zygmunta Wazy

1572 – w Elblągu zwodowano galeon „Smok”, pierwszy okręt zbudowany z przeznaczeniem dla polskiej floty.


1634 – Rzeczpospolita Obojga Narodów i Moskwa podpisały pokój w Polanowie koło Smoleńska. Strona rosyjska przekazała Polsce i Litwie tereny wymienione w traktacie dywilińskim (ziemię smoleńską, czernihowską i siewierską), zrezygnowała z roszczeń do Inflant i zapłaciła 200 tys. rubli odszkodowania. Ze swej strony król Polski Władysław IV Waza  zrzekł się pretensji do tronu rosyjskiego oraz prawa używania tytułu cara.


1751 – Benedykt XIV ogłosił encyklikę A quo Primum, dotyczącą stosunków między Żydami a ludnością chrześcijańską w Polsce. Papież zwrócił w niej uwagę na podległość, w jakiej pozostają chłopi względem żydowskich dzierżawców wsi, szynków, karczem oraz urzędników państwowych. Wezwał do zmiany tego stanu rzeczy, przestrzegając jednak zdecydowanie przed stosowaniem przemocy wobec starozakonnych.


1761 – papież Klemens XIII wydał encyklikę In Dominico Agro, w której podkreślił znaczenie i wartość soboru trydenckiego. Zalecił rozpowszechnianie przetłumaczonego na języki narodowe katechizmu rzymskiego, ważnej pomocy dla wzmocnienia wiary.


1845 – oddano do użytku  pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej łączący stolicę z Grodziskiem Mazowieckim. Była to pierwsza linia kolejowa na terenie Królestwa Kongresowego. Połączenie z Wiedniem uzyskano już w 1848 r.


DATA: 2019-06-14 05:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.