DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

13 września

13 września
Ojciec Święty Pius IX

1195 – bitwa nad Mozgawą. Po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego panowie małopolscy wynieśli na tron krakowski jego ośmioletniego syna Leszka Białego z pominięciem najstarszego z rodu Piastów Mieszka III Starego. Doprowadziło to do konfliktu zbrojnego. Leszka poparł książę halicki Roman, Mieszka natomiast książęta śląscy. Uchodząca za najkrwawszą w epoce rozbicia dzielnicowego bitwa nad Mozgawą pozostała nierozstrzygnięta. Mieszko stracił w niej syna i zrezygnował z oblężenia Krakowa, a ranny książę Roman wycofał się na Ruś.


1821 – papież Pius VII ogłosił konstytucję apostolską Ecclesiam a Jesu, w której potępił masonów oraz karbonariuszy.


1868 – z okazji zbliżających się obrad soboru watykańskiego I papież Pius IX wystosował do wszystkich protestantów oraz innych niekatolików list apostolski Iam vos omnes, zwracając się do nich z wezwaniem, by skorzystali z okazji, gdy Kościół katolicki, do którego należeli ich przodkowie, na tym Soborze da nowe świadectwo swej głębokiej jedności i niezwyciężonej żywotności i by poszli za wezwaniem swych serc, aby wydobyć się ze stanu, w którym nie mogą być spokojni co do własnego zbawienia.


1934 – Polska wypowiedziała tzw. mały traktat wersalski, podpisany przez jej przedstawicieli 28 czerwca 1919 roku łącznie z traktatem wersalskim (było to warunkiem dopuszczenia do ratyfikowania właściwego traktatu). Umożliwiał on bezpośrednie odwoływanie się przedstawicieli mniejszości do Ligi Narodów. Państwa zmuszone do przyjęcia małego traktatu wersalskiego (Polska, Rumunia, Grecja, Czechosłowacja, Królestwo SHS) czuły się tym faktem poniżone. Była to bowiem jednostronna i asymetryczna ingerencja w ich suwerenne prawa.

1939 - rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego, został utworzony Związek Walki Zbrojnej - ZWZ . Organizację oparto na strukturach powołanej jeszcze w oblężonej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski.


1944
- zmarła Rozalia Celakówna, polska mistyczka, pielęgniarka, kandydatka na ołtarze (ur. 1901). Pochodziła z okolic Makowa Podhalańskiego. Marzyła o wstąpieniu do klasztoru, ale jej kilkukrotne prośby o przyjęcie do zakonów kontemplacyjnych spotykały się z odmową ze względu na brak miejsc. W 1925 roku zaczęła pracować w oddziale chorób wenerycznych Szpitala św. Łazarza w Krakowie. Pierwsze spotkania mistyczne z Chrystusem Rozalia przeżyła już w wieku sześciu lat. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej Pan Jezus kazał jej przekazać polskim biskupom, iż chce być uroczyście ogłoszony Królem Polski. Wywiązała się z tego zadania, jednak do Intronizacji nie doszło. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny.

 


DATA: 2020-09-08 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.