DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

13 stycznia

13 stycznia
Krzyże i kapliczki upamiętniające ofiary sowieckiej napaści u stóp wieży telewizyjnej

845 - na dworze króla wschodniofrankijskiego Ludwika II w Ratyzbonie przyjęło chrzest 14 czeskich książąt wraz ze swymi drużynami. Nawrócenie ich było efektem działalności misji bawarskiej. Niestety, na razie chrześcijaństwo w Czechach nie zapuściło trwałych korzeni.


1547 - podczas Soboru Trydenckiego uchwalono dekret dogmatyczny o usprawiedliwieniu.

1932 – zapadł wyrok w tzw. procesie brzeskim. Pięciu polityków lewicowej opozycji antysanacyjnej zostało skazanych na 3 lata więzienia, trzech na 2,5, jeden na 2 i jeden (Wincenty Witos) na rok. Dodatkowo zostali oni obciążeni grzywnami oraz kosztami procesu. Politycy odwoływali się od tego wyroku. Ostatecznie jednak w październiku 1933 roku Sąd Najwyższy zatwierdził decyzję sądu pierwszej instancji.


1991 - w wyniku ataku armii radzieckiej na Litwinów otaczających wieżę telewizyjną w Wilnie zginęło 14 osób, a ok. 700 zostało rannych. 11 marca 1990 roku Rada Najwyższa Litewskiej SRR proklamowała niepodległość kraju. Gdy w styczniu następnego roku Rosjanie rozpoczęli przygotowania do zajęcia Wilna, władze Litwy zaapelowały do ludności o pomoc. Strategiczną wieżę telewizyjną otoczył tłum cywili. 13 stycznia, o 1.30 w nocy, oddziały desantowe, wsparte przez komandosów, rozpoczęły szturm na stację. Wkrótce jednak Kreml wycofał się z polityki siły i wojska rosyjskie wróciły do koszar.


DATA: 2021-01-13 04:45
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.