DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

13 sierpnia

13 sierpnia

1099 – kardynał Rainiero został wybrany papieżem i przyjął imię Paschalis II. Wcześniej był mnichem benedyktyńskim i opatem klasztoru od św. Wawrzyńca za Murami. Pontyfikat tego papieża w dużej mierze wypełniła walka z cesarzem Henrykiem IV, a potem Henrykiem V, uzurpującymi sobie prawo do inwestytury świeckiej. Henryk V pochwycił papieża i wymusił na nim ugodę w Ponte Mammolo, stanowiącą kapitulację Ojca Świętego wobec roszczeń cesarskich. Później jednak Paschalis zerwał ją i resztę życia spędził na emigracji. Do Rzymu powrócił dopiero kilka dni przed śmiercią, która nastąpiła 21 stycznia 1118.

1930 - papież Pius XI wydał bullę Pastoralis Offici Nostri, ustanawiającą nowy porządek kościelny w państwie pruskim. Dokument był owocem podpisanego rok wcześniej (14 VI) konkordatu między Stolicą Apostolską a Prusami. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji biskupstwo wrocławskie zostało podniesione do rangi metropolii.


1944 – na warszawskiej Starówce podczas Powstania Warszawskiego żołnierze polscy unieruchomili, a następnie opanowali pojazd gąsienicowy, który szturmował barykadę na Podwalu. Przeprowadzili maszynę w obręb terenów powstańczych. Natychmiast otoczył ją wiwatujący tłum. Niestety nikt się nie zorientował, że pojazd uznany za czołg w rzeczywistości był transporterem ładunków wybuchowych. We wnętrzu specjalnej skrzyni znajdowało się 500 kg trotylu. Eksplozja jaka nastąpiła na ul. Kilińskiego, zabiła około 500 osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

1923 - do nabrzeża budowanego portu w Gdyni przybił pierwszy zagraniczny pełnomorski statek – pływający pod francuską banderą s/s „Kentucky”. Wydarzenie to kończyło pierwszy etap budowy portu w Gdyni. 


DATA: 2017-08-13 18:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.