DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

13 października

13 października
Liceum Krzemienieckie

1534 – kardynał Aleksander Farnese (1468-1549) został wybrany na papieża i przyjął imię Paweł III. Zaraz po intronizacji Ojciec Święty podjął pierwsze kroki mające na celu likwidację nadużyć w Kościele. Planował także szybkie zwołanie soboru powszechnego, jednak przez długi czas nie mógł tego zamiaru zrealizować ze względu na postawę protestantów oraz sytuację polityczną. Wreszcie determinacja Pawła III spowodowała, że sobór rozpoczął obrady 13 grudnia 1545 roku w Trydencie. Po ośmiu sesjach, obrady zostały zawieszone (14 września 1549 r.). Paweł III popierał reformy zakonów, jak i zakładanie nowych zgromadzeń (m.in. Towarzystwa Jezusowego). Za jego pontyfikatu od Kościoła odpadła Anglia (1538).


1805
– otwarto Liceum Krzemienieckie. Założył je Tadeusz Czacki. Była to średnia szkoła kształcąca młodzież z wyższych klas społecznych. Elitarne liceum stało się na ćwierć wieku ośrodkiem kultury i nauki polskiej promieniującym na cały kraj. Mieściło się w siedzibie dawnego kolegium jezuickiego. Liceum szczyciło się własną drukarnią oraz bogatą biblioteką. Po upadku powstania listopadowego Liceum Krzemienieckie zostało zamknięte przez władze carskie.


1917 – Matka Boża po raz ostatni objawiła się w Fatimie.  Wizjonerzy oraz zgromadzone tłumy obserwowali nadprzyrodzone zjawisko, tzw. Cud Słońca.


1939 –powołano do życia Armię Narodową, znaną szerzej pod późniejszą nazwą - Narodowa Organizacja Wojskowa. Była to podziemna organizacja wojskowa związana ze Stronnictwem Narodowym. Na mocy decyzji władz SN z listopada 1942 roku NOW została włączona w struktury Armii Krajowej (AK). Część działaczy, którzy sprzeciwili się akcji scaleniowej, wystąpiła z organizacji i założyła Narodowe Siły Zbrojne.


1985
– zmarł gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, polski wyższy dowódca wojskowy (ur. 1894). Podczas I wojny światowej walczył w II Brygadzie Legionów Polskich. Od marca 1918 w II Korpusie Polskim w Rosji. Brał udział w walce z Ukraińcami o Lwów, a potem w wojnie polsko-bolszewickiej. Za udział w bitwie pod Grannem otrzymał Krzyż Virtuti Militari V klasy. W okresie międzywojennym dał się także poznać jako teoretyk i publicysta wojskowy. W 1939 roku dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko” (potem „Boruta”). Następnie działał w konspiracji antybolszewickiej. Aresztowany, trafił na „Łubiankę”. Po zawarciu układu Sikorski-Majski został dowódcą 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Potem pełnił funkcje dowódcze w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wrócił do Polski. Działał w organizacjach kombatanckich.


DATA: 2020-10-13 05:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.