DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

13 marca

13 marca
Karol de Montalembert

1202 – zmarł Mieszko III Stary, polski książę doby rozbicia dzielnicowego (ur. ok. 1125). Czwarty z kolei syn Bolesława Krzywoustego, z woli ojca, jako dzielnicę dziedziczną, otrzymał zachodnią Wielkopolskę. Po śmierci brata Bolesława Kędzierzawego w 1173 roku został księciem-seniorem. Odnowił zwierzchnictwo Polski nad Pomorzem Zachodnim. Starania Mieszka o wzmocnienie władzy senioralnej natrafiły na sprzeciw możnowładców. W wyniku spisku utracił władzę na rzecz brata Kazimierza Sprawiedliwego. Nie ustawał jednak w staraniach o ponowne opanowanie Krakowa. Udawało mu się to jedynie na krótko w latach: 1191, 1198-1199 i 1202.


1707 – w kościele św. Krzyża w Warszawie po raz pierwszy odśpiewano Gorzkie żale. Nabożeństwo ułożył dla Bractwa św. Rocha jego moderator ks. Wawrzyniec Stanisław Benik. Jego tekst ukazał się drukiem już w lutym 1707 roku i nosił tytuł: Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego, albo żałosne gorzkiej męki Syna Bożego rozpamiętywanie. Gorzkie żale szybko rozpowszechniły się w całej niemal Polsce.

1825 – Ojciec Święty Leon XII wydał encyklikę Quo graviora, w której potępił wolnomularstwo.


1848 – w Wiedniu wybuchła rewolucja, w wyniku której kanclerz Klemens von Metternich złożył urząd i uciekł z kraju. Wydarzenia te zapoczątkowały szereg wstrząsów rewolucyjnych na terenie Cesarstwa Austriackiego stanowiące epizod tzw. Wiosny Ludów.


1870 – zmarł Karol de Montalembert, francuski działacz katolicki i historyk (ur. 1810). Za obronę świeckiej władzy papieskiej w czasie Wiosny Ludów Pius IX przyznał mu obywatelstwo rzymskie. Niestety, w 1869 roku występował przeciw dogmatowi o nieomylności papieskiej. Polska emigracja polistopadowa znalazła w Montalembercie przyjaciela i rzecznika interesów rozdartego zaborami kraju.


1913 – zmarł Walery Przyborowski, polski pisarz, uczestnik i historyk powstania styczniowego (ur. 1845). Popularność przyniosły mu publikowane pod pseudonimem powieści historyczno-przygodowe dla młodzieży. Do najpopularniejszych należą: Bitwa pod Raszynem (1881), Szwedzi w Warszawie (1901).

2013 - argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem. Przyjął imię Franciszek.


DATA: 2018-03-13 06:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.