DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

13 lutego

13 lutego
Prymas Polski ks. kard. Edmund Dalbor. Fot. NAC

1241 – podczas pierwszego najazdu mongolskiego rycerstwo polskie pod dowództwem wojewody krakowskiego Włodzimierza zaatakowało w miejscowości Tursko oddziały tatarskie. W pierwszej fazie bitwy Polacy odnieśli przejściowy sukces zmuszając przeciwnika do ucieczki. Niestety, wojska mongolskie po uporządkowaniu szyków, przeszły do kontrataku, zadając klęskę rozproszonemu w pościgu rycerstwu polskiemu.

1790 - we Francji Konstytuanta wydała dekret zakazujący składania ślubów wieczystych i znoszący wszystkie zakony o takich ślubach, o ile nie zajmowały się nauczaniem szkolnym lub pielęgnowaniem chorych.


1827
– encyklika papieża Leona XII „Quanta laetitia” w sprawie Kościoła w Szkocji.

 

1926 – zmarł kard. Edmund Dalbor, w latach 1915-1926 arcybiskup gnieźnieński i poznański oraz prymas Polski (ur. 1869). Studiował w Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz na wydziale teologicznym w Münster. Następnie wyjechał do Rzymu, gdzie na Gregorianum zdobył doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju sprawował liczne funkcje duszpasterskie i kurialne w Poznaniu i Gnieźnie, a także pracował w organizacjach społecznych. Po śmierci prymasa Edwarda Likowskiego został jego następcą na stolicach biskupich w Gnieźnie i Poznaniu. Podczas I wojny światowej organizował opiekę nad jeńcami oraz ludnością cywilną z innych ziem polskich. Popierał udział księży w powstaniu wielkopolskim. W 1920 roku założył Ligę Katolicką, która miała koordynować prace wszystkich świeckich stowarzyszeń katolickich, propagował rekolekcje dla świeckich, szerzył kult eucharystyczny (ur. 1869).


1969 – zmarł Kazimierz Wierzyński, polski poeta, prozaik i krytyk teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander. Od 1939 r. przebywał i tworzył na emigracji (ur. 1894).
DATA: 2020-02-13 06:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.