DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

13 lipca

13 lipca
Polsko-sowiecki patrol na ulicach Wilna

 

1616 – zmarł bp Piotr Tylicki, herbu Lubicz. Pochodził z niebogatej rodziny szlacheckiej. Studiował prawo w Akademii Krakowskiej. Pełnił funkcję sekretarzem króla Stefana Batorego. W 1591 roku został z nominacji króla Zygmunta Wazy referendarzem koronnym, a w latach 1598-1604 sprawował godność podkanclerzego koronnego. W 1598 roku, towarzyszył Zygmuntowi III  w wyprawie do Szwecji. W 1595 roku został biskupem chełmińskim i administratorem diecezji pomezańskiej. Następnie objął rządy w diecezji warmińskiej, potem kujawsko pomorskiej, by wreszcie w 1607 objąć diecezję krakowską. Dał się poznać jako gorliwy zwolennik reform soboru trydenckiego. Dbał o dyscyplinę wśród duchowieństwa, wspierał Akademię Krakowską, a także klasztory, szpitale i kościoły.


1666
– wojska króla Jana II Kazimierza poniosły klęskę podczas próby stłumienia rokoszu wywołanego przez hetmana polnego koronnego Jerzego Lubomirskiego. Do bitwy doszło pod Mątwami nad Notecią. Wobec klęski własnych wojsk monarcha musiał zrezygnować z planów wzmocnienia władzy królewskiej, a skazany za zdradę na utratę urzędów, banicję i infamię hetman został przywrócony do czci, lecz nie do urzędów. Miał przeprosić władcę i udać się na wygnanie. W wyniku bitwy Polska straciła najlepszych żołnierzy, wymordowanych przez rokoszan po bitwie.


1943 - oddziały Armii Krajowej pod dowództwem ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w ramach akcji "Burza" (operacja „Ostra Brama”) zdobyły we współdziałaniu z Armią Czerwoną Wilno. „Wilk” oraz inni oficerowie zostali wkrótce podstępnie aresztowani. Nowi dowódcy AK okręgu wileńskiego i nowogródzkiego skierowali partyzantów, ostrzeliwanych przez sowieckie myśliwce szturmowe, w głąb puszczy i po podzieleniu ich na mniejsze pododdziały pozostawili dowódcom tych grup wybór dalszego sposobu działania. Sowietom udało się schwytać około 5700 żołnierzy AK.


1949 - papież Pius XII wydał dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych.


DATA: 2019-07-13 06:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.