DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

13 czerwca

13 czerwca
Szarża ułanów pod Rokitną, mal. Wojciech Kossak

1611 - w nocy z 12 na 13 czerwca wojska polskie ruszyły do ostatniego szturmu na umocnienia obleganego od września 1609 r. Smoleńska. Miasto padło. Ostatni punkt oporu Rosjan, baszta Frołowska, skapitulowała tego dnia wieczorem.


1886 – zmarł Ludwik II Wittelsbach, od 1864 król Bawarii (ur. 1845). Był władcą ekscentrycznym. Wiele o jego osobowości mówi nadany mu przydomek – Ludwik Szalony. Wizytówkę Bawarii do dziś stanowią wzniesione przez władcę pałace i zamki. Jego protekcją cieszył się także kompozytor Ryszard Wagner. Niestety, to za panowania Ludwika Bawaria straciła niepodległość, w czym król miał swój udział, gdyż za kwotę 6 milionów marek w złocie zgodził się podpisać list do Wilhelma I, wzywający króla Prus do objęcia tronu cesarskiego.


1915 – ułani 2 szwadronu II Brygady Legionów Polskich przeprowadzili słynną szarżę pod Rokitną. Była ona wymierzona w skrzydło wojsk rosyjskich, na które miała jednocześnie uderzyć piechota. W ciągu około 15 minut ułani przedarli się przez 3 linie wroga. Z atakujących 64 kawalerzystów wróciło sześciu. Wśród kilkunastu poległych był także dowódca dywizjonu kawalerii rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz. Niestety, niezbyt energiczne działania piechoty spowodowały, że szarża nie przyniosła korzyści taktycznych.


1946 – rząd przyjął Dekret z dnia 13 czerwca 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa, czyli tzw. mały kodeks karny. Posłużył on do walki z przeciwnikami politycznymi nowego ustroju. Przewidywał karę śmierci za 13 rodzajów przestępstw, m.in. udział w organizacji lub grupie o charakterze zbrojnym, posiadanie broni i amunicji, sabotaż gospodarczy, „sprzedajność obcym”, szpiegostwo... Obowiązywał od 12 lipca 1946 do 31 grudnia 1969 r.


DATA: 2019-06-13 05:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.