DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

120 tys. żołnierzy amerykańskich trafi na Bliski Wschód? Rosjanie mówią o nadchodzącej wojnie

120 tys. żołnierzy amerykańskich trafi na Bliski Wschód? Rosjanie mówią o nadchodzącej wojnie
Zdjęcie ilustracyjne Żołnierze amerykańscy w czasie składania przysięgi. Spc. James P. Hunt (on duty)/Wikimedia

Nawet 120 tys. amerykańskich żołnierzy może zostać skierowanych na Bliski Wschód. Zakłada to zaktualizowany właśnie plan wojskowy, przedstawiony prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Rosyjscy politycy uważają, że to przygotowanie do wojny, której głównym celem będzie Iran.

 

Patrick M. Shanahan, pełniący obowiązki sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, podczas spotkania doradców prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, zaprezentował znowelizowany plan wojskowy. Zgodnie z nim Stany Zjednoczone mają wysłać na Bliski Wschód 120 tysięcy żołnierzy. Taki ruch amerykańskich sił zbrojnych jest przewidziany w przypadku zaatakowania wojsk USA przez Iran lub w przypadku przyspieszenia prac nad bronią jądrową przez Teheran.

 

Koncepcja konfrontacji z Iranem to efekt wpływu na kształt dokumentu ze strony antyirańskich „jastrzębi”, na czele z Johnem R. Boltonem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Przedstawienie ofensywnego dokumentu przez Shanahana można odczytać jako akceptację takiego kierunku działania Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie. W czwartek 9 maja Donald Trump ogłosił bowiem zamiar mianowania właśnie Patricka M. Shanahana na stanowisko sekretarza obrony.

 

W Moskwie plany amerykańskie porównano do sytuacji z 2003 roku, gdy Stany Zjednoczone przygotowywały się do uderzenia na Irak i rozpoczęły II wojnę w Zatoce Perskiej. Wówczas jednak Waszyngton zaangażował siły ponaddwukrotnie większe niż 120 tys. żołnierzy, przewidzianych w dokumencie przedstawionym prezydentowi Trumpowi.

 

Aleksiej Puszkow, deputowany Rady Federacji (izby wyższej parlamentu Rosji) z putinowskiej „Jednej Rosji”, przywołał słowa wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Dicka Cheneya z 2003 roku, który uznał wówczas, że „czas wziąć Irak”. Puszkow stwierdził, że miejsce Cheneya dzisiaj zajął John Bolton. Wpisanie do państwowego dokumentu amerykańskiego tak dużej liczby wojskowych, przewidzianych do przerzucenia na Bliski Wschód, rosyjski polityk uznał za jawne przygotowywanie się Waszyngtonu do wojny w tej części świata.

 

Źródła: The New York Times, Gazeta.ru, Vesti.ru, The New York Post
JB


DATA: 2019-05-15 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A nam wmawiano, że w Warszawie w sprawie Iranu mieliśmy konferencję "pokojową".
3 miesiące temu / qlnick
 
CEL ma Izrael , a narzędziem do jego realizacji jest USA. CELE:-- 1.-- WYBUDOWANIE ŚWIĄTYNI JEROZOLIMSKIEJ konieczne zburzenie MECZETU na WZGÓRZU ŚWIATYNNYM -- 2.-- Obrona państwa Izrael po zburzeniu MECZETU przed ARABAMI. IZRAEL za pomocą konfliktów regionalnych osłabia państwa ARABSKI zanim przystąpi do realizacji celu 1. i 2.
3 miesiące temu / tom
 
Czy 120tys. żołnierzy poradzi sobie z Iranem? Wątpię. Skończy się na burzeniu czego popadnie jak w Serbii, ale w rozpadliny górskie i piekielnie gorące pustynie już nie odważą się wejść. Tam nawet zwykłe bandziory, jakie rozpleniłyby się po zniszczonym kraju, stanowiłyby zagrożenie dla okupanta zza oceanu. Syria, Irak, Afganistan - to małe piwo przy Iranie. No ale może nasi dzielni wojacy dadzą się skusić walczyć do ostatniego Polaka z interesie Izraela?
3 miesiące temu / aaa
 
USA szykują się na Iran od 10 lat, niby dlaczego mieliby zrezygnować?
3 miesiące temu / Ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.