DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

12 stycznia

12 stycznia
Wojska sowieckie na ulicach Krakowa

1832 - Mikołaj I podpisał rozkaz degradujący Order Virtuti Militari do rangi odznaki pamiątkowej. Na domiar złego rozdawano ją wszystkim tym, którzy przyczynili się do likwidacji powstania listopadowego. Otrzymało je wtedy ponad sto tysięcy osób.

1919 – dowództwo Armii Czerwonej wydało rozkaz przejścia do drugiej fazy „czerwonego marszu” na zachód – wykonania planu „operacja Wisła”, którego celem było dojście do Polski centralnej, a potem udzielenia pomocy rewolucji komunistycznej w Niemczech.

1945 – wojska sowieckie rozpoczęły ofensywę zimową, która doprowadziła do wyparcia Niemców z zachodnich ziem II Rzeczypospolitej. 12 stycznia do natarcia przystąpiły wojska 1 Frontu Ukraińskiego marsz. Iwana Koniewa. Nacierały w kierunku Kielc i Krakowa. Potem ruszyły na Śląsk. 14 stycznia atak rozpoczął 1 Front Białoruski na czele którego stał marsz. Gieorgij Żukow. Główne natarcie wyszło z przyczółków pod Puławami, Magnuszewem i na północ od Warszawy. 17 stycznia po przełamaniu słabego oporu Armia Czerwona i 1. Armia WP zajęły ruiny Warszawy. W następnych dniach wojska Żukowa znalazły się pod Poznaniem zaś czołowe siły Koniewa na przedpolu Wrocławia.

 

2001 – zmarł Aleksander Bocheński, konserwatywny publicysta i historyk (ur. 1904). Przed II wojną światową wraz z bratem Adolfem współpracował z pismem „Bunt młodych”. We wrześniu 1939 roku służył jako ochotnik w 22 pułku ułanów. Po II wojnie światowej przez dekadę pełnił funkcję dyrektora Browaru Okocim. W 1947 został posłem na Sejm Ustawodawczy jako przedstawiciel grupy „Dziś i Jutro”. Był członkiem kolaborującego z władzami komunistycznymi Stowarzyszenia PAX. W 1982 wszedł w skład Rady Krajowej PRON. Jego najbardziej znaną książką są wydane w 1947 r. „Dzieje głupoty w Polsce”. Ważną pozycję stanowiły także „Wędrówki po dziejach polskiego przemysłu”.


DATA: 2019-01-10 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.