DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

12 października

12 października
Gen. Lucjan Żeligowski

1870 – zmarł gen. Robert Edward Lee, wybitny amerykański generał (ur. 1807), w czasie wojny secesyjnej dowódca Armii Północnej Virginii. W lutym 1865 został wodzem naczelnym wszystkich sił wojskowych Konfederacji.


1920 - gen. Lucjan Żeligowski proklamował powstanie Litwy Środkowej jako niezależnego państwa. Ogłosił jednocześnie, że obejmuje funkcję naczelnego dowódcy wojsk Litwy Środkowej oraz zapowiedział utworzenie Tymczasowej Komisji Rządzącej jako rządu. Na czele TKR stanął wkrótce prezydent Wilna Witold Abramowicz. 20 lutego 1922 r. wybrany w demokratycznych wyborach Sejm Litwy Środkowej przegłosował przyłączenie państewka do Polski


1921 – Rada Ligi Narodów podjęła decyzję o podziale Górnego Śląska. Polska otrzymała 29% terytorium plebiscytowego zamieszkiwanego przez 46 proc. ludności , na którym znajdowało się 50% hut i 76% górnośląskich kopalń węgla.


1931 - w Rio de Janeiro odsłonięto pomnik Chrystusa Odkupiciela. Monument zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Liczaca 30 metrów wysokości postać Zbawiciela umieszczona została na 8-metrowym cokole.

1939 – Adolf Hitler wydał zarządzenia o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa dla okupowanych polskich obszarów wchodzące w życie 26 października tegoż roku. Generalne Gubernatorstwo obejmowało tereny przedwojennych województw: kieleckiego, lubelskiego, krakowskiego (bez powiatów zachodnich), warszawskiego (bez północnego Mazowsza) oraz część łódzkiego. Po agresji Niemiec na Związek Radziecki w 1941 przyłączono doń także tereny dawnych województw: lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i wołyńskiego.

 


DATA: 2018-10-12 06:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.