DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

12 lutego

12 lutego

1049 – biskup Bruno z Toul został wybrany papieżem i przyjął imię Leon IX. Pochodził z Lotaryngii i był związany z tamtejszymi zwolennikami reformy Kościoła. Nowy papież wykorzystując dobre stosunki z dworem cesarskim oraz środowiskiem lotaryńsko-kluniackim, przywrócił Kościołowi rzymskiemu dawne znaczenie i świętość. Do Wiecznego Miasta przybył w prostym ubraniu zakonnika w towarzystwie Hildebranda, benedyktyna z Cluny. Wkrótce sprowadził stamtąd do stolicy Chrześcijaństwa także innych świątobliwych mężów. Jako papież odbył wiele podróży po Europie, by przewodniczyć lokalnym synodom, na których wydano zarządzenia przeciw symonii i konkubinatowi. Usuwano także niegodnych biskupów. Rosnące nieporozumienia między Stolicą Apostolską a Konstantynopolem skłoniły Leona IX do wysłania tam legatów. Niestety misja ta, już po śmierci Ojca Świętego, zakończyła się wielką schizmą wschodnią (1254). Jeszcze w XIII wieku Leon IX został wyniesiony na ołtarze.


1798 – zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski 1764-1795 (ur. 1732). Lata poprzedzające śmierć Poniatowski spędził w Petersburgu, tam też, w kościele św. Katarzyny, został pochowany. Dopiero w 1938 roku jego szczątki przewieziono do rodzinnego Wołczyna.


1804 – zmarł Immanuel Kant, niemiecki filozof, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim, czołowy przedstawiciel klasycznej niemieckiej filozofii idealistycznej (ur. 1724).


1931
- rozpoczęło swoją działalność Radio Watykańskie. Pierwsze słowa wyemitowano o godzinie 16.49. Wypowiedział je wynalazca radia Guglielmo Marconi, zapowiadając wystąpienie Ojca Świętego Piusa XI. Marconi, do którego o pomoc zwrócił się jezuita Józef Gianfranceshi, mocno zainteresował się tematem i podjął się pracować na rzecz Stolicy Apostolskiej bez wynagrodzenia. Od 1938 roku Radio Watykańskie nadaje także audycje w języku polskim.


DATA: 2020-02-12 05:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.