DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

12 lipca

12 lipca

1790 - w czasie rewolucji francuskiej Konstytuanta uchwaliła Konstytucję cywilną kleru, samowolnie zmieniając strukturę francuskiego Kościoła i podporządkowując go państwu. Papież Pius VI kilkakrotnie potępił ten dokument, uznając jego postanowienia za świętokradztwo i herezję, a wszystkich duchownych wezwał do nieskładania przysięgi lub jej odwołania. W następnych latach odmowa złożenia przysięgi na Konstytucję cywilną kleru wyznaczała prawomyślność francuskiego duchowieństwa.

 

1945 – rozpoczęła się Obława Augustowska, operacja NKWD, w wyniku której zostało aresztowanych kilka tysięcy osób. Z oddziałami sowieckimi współdziałało Ludowe Wojsko Polskie oraz Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Obława Augustowska miała na celu rozbicie i likwidację polskiego podziemia niepodległościowego w rejonie Suwałk i Augustowa. Była częścią większej antypartyzanckiej akcji prowadzonej także na Litwie. Sowieci otaczali wsie, aresztując mieszkańców podejrzewanych o kontakty z polską partyzantką. Umieszczano ich w ponad 50 obozach filtracyjnych, gdzie byli przesłuchiwani i torturowani. Część zatrzymanych wróciła do domów, natomiast około 600 Polaków wywieziono w nieznanym kierunku i ślad po nich zaginął.


1952
– zmarł Władysław Konopczyński, wybitny polski historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PAU (ur. 1880). Studiował prawo w Warszawie i historię we Lwowie. Od 1913 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W latach 1922–1927 pełnił mandat poselski z ramienia Związku Ludowo-Narodowego. Pomysłodawca i w latach 1931–1949 pierwszy przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Polskiego Słownika Biograficznego. Podczas II wojny zatrzymany w ramach Sonderaktion Krakau trafił do obozu Sachsenhausen. Po zwolnieniu w lutym 1940 zaangażował się w tajne nauczanie. Po wojnie powrócił do pracy na uniwersytecie. W 1948, oskarżany przez komunistyczne władze o publikacje „szowinistycznie obciążone” i przepojone „furią rasistowską”, został zmuszony do rezygnacji z pracy. Zainteresowania naukowe Władysława Konopczyńskiego obejmowały historię Polski XVII i XVIII wieku, historię państwa i prawa polskiego, historię parlamentaryzmu europejskiego, edytorstwo i biografistykę. Jest uważany za współtwórcę tzw. nowej historycznej szkoły krakowskiej.

 


DATA: 2019-07-12 02:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.