DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

12 lat temu w Sokółce Bóg mocno przypomniał o swojej obecności w Hostii

12 lat temu w Sokółce Bóg mocno przypomniał o swojej obecności w Hostii
FOT.Adam Białous

Mija właśnie 12 rocznica Cudu Eucharystycznego jaki miał miejsce w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w  Sokółce. Tak się składa, że kontekstem tej rocznicy jest obecna dyskusja na temat godnego sposobu przyjmowania komunii świętej. Warto by więc jeszcze raz przyjrzeć się i spróbować odczytać przesłanie jakie Bóg skierował do nas poprzez ten niezwykły znak eucharystyczny. Praktycznie wszyscy, którzy o znaczeniu sokólskiego cudu mówili, byli zgodni co do jednego – Chrystus pokazał, że prawdziwie jest obecny w chlebie eucharystycznym i dlatego prosi nas, abyśmy Hostię traktowali z jak największym szacunkiem.

 

W sokólskiej świątyni św. Antoniego, 12 października 2008 roku, a więc 12 lat temu, wikariusz  udzielający komunii świętej nieopatrznie upuścił na podłogę, dokładnie na stopień schodka prezbiterium,  konsekrowany komunikant, nawet tego nie zauważając. O leżącym na podłodze komunikancie powiadomiła go dopiero jedna z uczestniczek  Mszy świętej. Dopiero wówczas kapłan podniósł komunikant. Po obejrzeniu go uznał, że jest niezdatny do przyjęcia i włożył Go do vasculum, naczynia z wodą przeznaczonego do obmycia palców przez księży po udzieleniu komunii świętej. Kapłani wkładają do wody końce palców,  aby spłukać okruszki konsekrowanych komunikantów. Czyni się to, aby okruszki Ciała Pańskiego rozpuściły się w wodzie, a nie doszło do ich profanacji.  Jest to gest wielkiego szacunku dla Najświętszego Sakramentu. Zauważmy tu, że lansowany dziś sposób przyjmowania komunii na rękę, nie daje wiernym takiej możliwości. 

 

Decyzja wikariusza o umieszczeniu komunikantu w vasculum została, zaraz po zakończeniu Mszy św., negatywnie oceniona przez księdza proboszcza. Skarcił od podwładnego za to, że nie spożył komunikatu, na którym nie było nawet śladu zabrudzenia.  O wiele surowiej, w swoim pisemnym komentarzu, ocenił postępowanie wikariusza sokólskiej parafii ojciec Benedykt Jacek Huculak OFM, doktor teologii dogmatycznej. „W Sokółce miało miejsce świętokradztwo, na które Pan Jezus odpowiedział cudem. Świętokradztwo (sacrilegium) jest to zniewaga osób, miejsc lub rzeczy Bogu poświęconych. Przypadek podlaski należy do kręgu trzeciego, gdzie zbezczeszczenie hostii przeistoczonej (profanatio) stanowi przypadek najcięższy.” - pisze na swoim blogu ojciec Benedykt.

 

Doktor teologii dogmatycznej zauważa dalej, że według kościelnych reguł postępowania konsekrowany komunikant można rozpuścić w wodzie, w kielichu mszalnym, tylko wówczas kiedy miał On kontakt z jakąś trującą substancją. W przypadku upadku na ziemię, należy go najwyżej obmyć wodą i spożyć, przypomina ojciec Benedykt. Sam ówczesny metropolita białostocki, ks. abp. Edward Ozorowski, wypowiadając się na temat postępowania księdza, który upuścił komunikant w sokólskim kościele powiedział „Pewne jest jedno: hostia nie została należycie uszanowana”. 

 

Według procedur przyjętych w Kościele przyjmuje się, że kiedy konsekrowany komunikant  rozpuści się w wodzie, przestaje być Ciałem Chrystusa. Jednak wówczas w Sokółce tak się nie stało. Komunikant całkiem się nie rozpuścił. W wodzie pozostała jego centralna część, która w sposób cudowny, zmieniła się w mięsień serca ludzkiego, w agonii. Te właściwości ludzkiej tkanki potwierdziły skrupulatne badania naukowe. Hostia w niezwykły sposób przemieniona, została wystawiona do adoracji, w kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Co ciekawe Cud Eucharystyczny wydarzył się w miesiącu Maryjnym, w różańcowym październiku. W następnych miesiącach i latach, do dziś, osoby modlące się w obliczu sokólskiej Hostii, doznają łask uzdrowień duchowych i fizycznych.

 

Od chwili, kiedy świat dowiedział się o cudzie w Sokółce, zaczęto dociekać, co Bóg mówi do nas przez ten znak.  Głos w tej sprawie zabrały autorytety „Wydarzenie w sokólskiej parafii jest wezwaniem zarówno dla świeckich jak i kapłanów do okazywania większego szacunku Eucharystii.” - powiedział ks. prof. dr hab. Marian Rusecki. Natomiast Maciej Wisławski w publikacji na łamach pisma „Przymierze z Maryją” zauważa, że Cud Eucharystyczny w Sokółce to dobra okazja do uczynienia osobistego rachunku sumienia „Czy otaczam Najświętszy Sakrament należną czcią? W jaki sposób przyjmuję Komunię Świętą? Jak często przychodzę, by adorować Pana Jezusa obecnego w tabernakulum albo podczas uroczystego wystawienia? Czy pamiętam, że Msza Święta jest bezkrwawym powtórzeniem Ofiary Krzyżowej?”

 

Wydarzenia jakie mają miejsce w obecnym czasie, dobie koronawirusa, są sprawdzianem jakości  czci jaką oddajemy Bogu obecnemu w chlebie eucharystycznym, a wymowa sokólskiego Cudu Eucharystycznego, w tym nowym kontekście, nabiera mocy.  Powyższy rachunek sumienia jest dziś bardzo aktualny. Można by do niego dodać jeszcze pytanie – Czy strach przed zakażeniem koronawirusem osłabił w nas szacunek dla Najświętszego Sakramentu? Jeszcze niedawno trwała gorąca dyskusja, czy godna jest postawa stojąca podczas przyjmowania komunii. Teraz zrobiono kolejny krok, pozwalając, a niekiedy nawet namawiając, do przyjmowania Ciała Pańskiego na rękę. Usprawiedliwia się to pandemią. Chociaż w rzeczywistości przyjmowanie komunikantu na rękę, stwarza dwa razy większe ryzyko zakażenia niż bezpośrednio do ust. Bowiem przyjmując komunię na rękę, pozostaje możliwość zakażenia przez palce księdza, do do tego dochodzi ryzyko zakażenia  przez nasze dłonie.   

 

Czy w obecnej „dobie profanacji”, które mają miejsce w różnych częściach świata nie powinniśmy raczej z jeszcze większą czcią traktować eucharystycznego Ciała Chrystusa? Przecież luzowanie szacunku dla świętości, nigdy nie miało dobrego finału. Takie postępowanie jest jak rozpuszczanie Komunikantu w wodzie. Jednak Chrystus tak w Sokółce, jak parę lat później w Legnicy, z mocą pokazał, że nie jest mu to miłe.

 

 

Adam Białous

 

  

Czytaj także:
DATA: 2020-10-12 07:44
AUTOR: ADAM BIAŁOUS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego kapłan po każdym wiernym nie może sobie odkazić dłoni? Czy to też by był grzech? Niech ceremonia trwa 3 razy dłużej ale to chyba jakieś rozwiązanie.
1 miesiąc temu / arek
 
"Według procedur przyjętych w Kościele przyjmuje się, że kiedy konsekrowany komunikant rozpuści się w wodzie, przestaje być Ciałem Chrystusa. " Więc tym samym przestaje być nim w ustach?
1 miesiąc temu / Jan
 
Czy Cuda Eucharystyczne, ktore mialy miejsce przed SW II rowniez mozna odniesc do przeslania " Czy otaczam Najświętszy Sakrament należną czcią? W jaki sposób przyjmuję Komunię Świętą? ..." ? Czy rowniez tamte Cuda byly wszystkie zwiazane z profanacja, ktora miala miejsce w owych Ksciolach: niewierzacy ksieza, upadly lud bozy, komunia na reke ktorej nie bylo etc ..? Czy Pan Jezus zawsze nam sie objawia poniewaz wiara upada czy tez z innego powodu ?
1 miesiąc temu / IRE
 
O szczęśliwy przebieg ciąży dla Basi Maryjo uproś u swego syna tą łaskę
1 miesiąc temu / Wiesław
 
w ostatnią niedzielę kapłan opowiadał dzieciom że Msza Św to taka wspólna uczta i spotkanie modlitewne. Ręce i nogi opadają jaka jest formacja współczesnych kapłanów. A potem jest zdziwienie że młodzi odchodzą od kościoła a jak oni mają szanować coś co nie jest święte i religie która nie traktuje ich poważnie. Religia to musi najpoważniejsza i najważniejsza sprawa w życiu człowieka, dziecko musi wiedzieć że ktoś je traktuje poważnie w związku z tym że to jest poważna sprawa a jak traktuje się współcześnie religię na luzie dla rozrywki i ubawienia ludzi opierając się nie na prawdzie tylko na sentymentach i uczuciach. Kościół nie może rywalizować z przemysłem rozrywkowym o bycie atrakcyjnym dla ludzi, bo przemysł rozrywkowy ma nieograniczone fundusze i nie ma żadnych zahamowań.
1 miesiąc temu / Tom
 
Dziękuję za wspaniałe opracowany tekst dotyczący Eucharysti Z wielkim smutkiem widzę ,że tak łatwo wierni i pewna część kapłanów podaje Jezusa na rękę .Zachęcam do Poznania opini Matki Bożej na powyższy temat ,,Ani na rękę ani na stojąco "-z objawienia z roku 1953 .
1 miesiąc temu / Emanuel
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.